Elektrolity – niedoceniany klucz do prawidłowego nawodnienia

Artykuł sponsorowany

Uczucie niemocy, zjawisko “ściany” i nagłe spadki siły to stany, które silnie powiązane są ze sportami wytrzymałościowymi. Znane są z pewnością każdemu sportowcowi, zarówno z treningu, jak i przede wszystkim, samych zawodów. Jak i czy w ogóle można temu zaradzić?

Proces pocenia się jest nieodłącznym elementem życia, koniecznym dla prawidłowej termoregulacji organizmu. Ma to szczególne znaczenie w trakcie wysiłku fizycznego, ponieważ wraz z przyspieszeniem pracy serca i wzrostem tempa metabolizmu, dochodzi do intensywnej produkcji ciepła. W odpowiedzi na te zmiany, prawidłowo funkcjonujący organizm, poprzez utratę wody obniża swoją temperaturę ciała. Razem z potem jednak, ciało pozbywa się nie tylko wody, ubożeje również poziom kluczowych dla organizmu elektrolitów i pierwiastków.  Dlatego też tak istotne jest ich świadome, regularne uzupełnianie w celu minimalizacji ryzyka odwodnienia i pogorszenia samopoczucia oraz poprawy zdolności wysiłkowej, a w konsekwencji – zachowania szeroko pojętego zdrowia.         

Pozornie mogłoby się wydawać, że spożycie wody to najistotniejszy czynnik determinujący prawidłowe nawodnienie organizmu. Okazuje się jednak, iż bez uzupełniania kompletu elektrolitów i pierwiastków śladowych wraz z węglowodana...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy