KED, kaski z rodowodem

Otwarty dostęp Artykuł sponsorowany

Już przyzwyczailiśmy się do stanu, że większość rowerowego szpeju ma nadrukowane Made in China. Nic w tym złego, to rzeczywistość, choć w czasach, gdy wszystko stanęło na głowie, cały świat zaczął myśleć bardziej lokalnie. Zamów jedzenie z lokalnej restauracji, wspomóż lokalny biznes – od tego się zaczęło, a cały świat zaczął kręcić się wokół małych lokalnych osi obrotu, a my zaczęliśmy rozglądać się wokół siebie, blisko. Myślenie lokalnie ma jedną podstawową zaletę: pozwala zmniejszyć ślad węglowy produktów, które nabywamy. To proste: krótsza droga transportu to mniejsze zużycie energii.

Idąc tym tropem, podczas poszukiwań niedrogiego kasku, postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie niemieckiej marki KED, która produkuje kaski rowerowe i renomowane kaski do jazdy konnej na miejscu w Niemczech, a ich historia sięga wstecz do roku 1985. 
 

Historia

Garaż to idealne miejsce, by rozpocząć biznes. Tak zaczynali HP i większość największych producentów rowerów na świecie. Firma DHG Knauer GmbH, założona we Freibergu nad Neckar, z początku zajmowała się przetwórstwem tworzyw sztucznych i przez dziesięć lat zajmowała się produkcją kasków i elementów systemów stosowanych w kaskach dla innych marek. W 1995 roku powstała ich własna marka KED, która w tym samym roku zaprezentowała się na targach rowerowych Eurobike. Kolejne lata przyniosły szybki rozwój firmy KED. Założyciel, Hans-Georg Knauer, pozostał siłą napędową wszystkich wynalazków, konstrukcji i produkcji. Aby zagwarantować najwyższe standardy jakościowe i elastyczność swojego przedsiębiorstwa, intensywnie inwestował w swoich pracowników i najnowocześniejsze zakłady we Freibergu.
Dziś firma zatrudnia 120 pracowników i produkuje kaski dla rowerzystów i jeźdźców konnych w fabryce o powierzchni ponad 10 000 metrów kwadratowych. Zakres produkcji elementów do kasków KED wynosi 95%, a to oznacza, że są jedynym producentem kasków, który produkuje prawie każdy kask we własnej fabryce w Niemczech, począwszy od wewnętrznej skorupy kasku do końcowego montażu i produkcji drobnych części formowanych wtryskowo. Wszystkie materiały, z których wykonywane są kaski, są sprawdzane pod kątem substancji niebezpiecznych.

Oferta

KED to kaski dla wszystkich. W ofercie nie znaleźliśmy tylko kasków typu fullface do enduro i DH. Poza tym marka oferuje modele do MTB, turystyki rowerowej, szosowe i gravelowe oraz miejskie, w tym do rowerów elektrycznych o bardzo wytrzymałej strukturze i dziecięce. Zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym rowerzystom na drogach najwyraźniej jest konikiem projektantów KED, gdyż w ofercie znajduje się olbrzymia liczba modeli kasków dla dzieci, a ich design wyraźnie wskazuje na świadomość, że kask chroni tylko wtedy, gdy jest na głowie. Jak wiadomo, namówienie dzieci na noszenie kasku wcale nie jest takie łatwe, ale wśród dziecięcych kasków spokojnie można wybrać taki, który cieszy oko kolorystyką i kształtem.
Bogata oferta kasków do jazdy miejskiej zawiera modele z wbudowaną z tyłu kasku czerwoną lampką zasilaną akumulatorem, dzięki czemu rowerzysta jest jeszcze lepiej widoczny w ulicznym rozgardiaszu innych świateł i odblasków – światła na tej wysokości rzadko w ruchu ulicznym występują, łatwiej więc je zauważyć.
KED to również kaski szosowe i do jazdy poza asfaltem, w tym do MTB i turystyki. W każdym segmencie oferta przechodzi od prostych rozwiązań chroniących głowę, do modeli wyposażonych w opatentowane rozwiązania ułatwiające użytkowanie i zwiększające bezpieczeństwo. Od 2012 roku KED to również kaski do jazdy konnej.
 


Technologie i rozwiązania autorskie

Na przestrzeni lat producent kasków KED opracował wiele patentów, które służą bezpieczeństwu i funkcjonalności kasków KED. Przykładem może być system regulacji K-FIT i technologia reflektorów K-STAR®. W kaskach KED stosowane są również uznane uniwersalne rozwiązania służące regulacji oraz poprawiające bezpieczeństwo, w tym technologia MIPS, regulacja BOA® czy magnetyczne zapięcie FidLock®.

MIPS
System Mips oferuje dodatkowe bezpieczeństwo poprzez redukcję sił rotacyjnych działających na mózg podczas uderzenia ukośnego. Okładzina o niskim współczynniku tarcia pozwala na przesuwanie się kasku o 10–15 mm we wszystkich kierunkach, zmniejszając w ten sposób siły działające na mózg.
 


BOA®
System regulacji BOA® stosowany jest między innymi w kaskach i butach. Wykorzystuje on stalowe linki nawijane na blokujący się pierścień, którym reguluje się napięcie linki. W kaskach KED system BOA® służy regulacji szerokości kasku i dopasowaniu go do głowy. Dla maksymalnego komfortu został tu zintegrowany z okalającym całą głowę pierścieniem 360° i gwarantuje pewne dopasowanie w każdej sytuacji, nawet podczas jazdy.
 

 

QUICKSAFE®
System QUICKSAFE® wyposażony jest w tylne światło odblaskowe, a w niektórych kaskach w jasną podwójną diodę LED, zapewniającą maksymalne bezpieczeństwo na drodze. Precyzyjnie wyskalowana regulacja działa w obu kierunkach za pomocą jednego pokrętła.
 

 

FIDLOCK®
System FIDLOCK® to opatentowany system magnetycznych zapięć, dzięki którym zapięcie kasku pod brodą jeszcze nigdy nie było tak proste i wygodne. 

K-FIT
Wraz z nowym systemem K-FIT KED stworzył jeden z najnowocześniejszych i najlżejszych systemów służących dopasowaniu kasku, z wbudowaną diodą. Dzięki odblaskowi i migającej diodzie LED, K-FIT łączy widoczność z precyzyjną regulacją o małym skoku w obu kierunkach obrotowych i blokadą w wybranej pozycji.

MAXSHELL®
Dzięki zastosowaniu tej technologii w kaskach KED połączenie zewnętrznej i wewnętrznej skorupy jest bardziej elastyczne, co skutkuje lepszą absorpcją wstrząsów.
 

 

Wszystkie kaski KED spełniają restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa i posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty, np. dla rowerów elektrycznych (kaski Pector i Mitro) – NTA 8776, ze znaczkiem „@ BIKE HEAD PROTECTION”, wg normy EN 1078. To samo dotyczy kasków dziecięcych, w których producent stosuje technologię MIPS. Kaski są dostępne w szerokiej rozmiarówce aż do rozmiaru XL, a rozwinięciem oferty jest również kolekcja rowerowych okularów ochronnych. 

Dystrybutorem kasków KED jest SPEEDER Dariusz Chmielewski
ul. Polna 29, 62-095 Murowana Goślina, NIP: 854-106-00-93
tel. +48 616 704 047
speeder.com.pl

Przypisy