Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rowery

10 września 2019

NR 34 (Wrzesień 2019)

NS Bikes Nerd HD

0 910

Freeride’owy kujon, który żadnej przeszkody się nie boi

Freeride’owy rower za niespełna 8000 zł? Szymon Kobyliński z zespołem po raz kolejny udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Patrząc na zdjęcia modelu Nerd na stronie internetowej, można pomyśleć, co za dziwoląga stworzył – słynący przecież z bezkompromisowego podejścia do estetyki – zespół NS.
W rzeczywistości rower na żywo wygląda dużo lepiej niż na zdjęciach, a spojrzenie na cennik sprawia, że kierujemy ku niemu jeszcze cieplejsze uczucia. Nerd każdym swoim parametrem zdaje się krzyczeć: „Jestem inny!”. Miks rozmiarów kół, proporcje ramy – długi przedni trójkąt i ultrakrótki ogon – oraz radykalne kąty sprawiają, że jest to rower wyspecjalizowany. Jak na złość przyszło mi go testować na zrównoważonych flowtrailach w okolicach Jeleniej Góry, podczas gdy jego naturalnym środowiskiem są raczej alpejskie bikeparki. „Raz kozie śmierć” – pomyślałem i zabrałem się za mozolne zdobywanie wysokości. Sprawy nie ułatwia jednozawiasowe zawieszenie, które ma tendencje do bujania, na szczęście dźwignia blokady dampera jest łatwo dostępna i przywraca stabilność zawieszeniu. Kaseta o 10 trybach również potwierdza bikeparkowe inklinacje roweru Nerd i wymaga włożenia trochę siły w podjeżdżanie. Dwudziestodziewięciocalowe przednie koło wraz z ultrakrótkim tylnym wahaczem i kołem o rozmiarze 27,5” sprawiają, że siedzi się bardzo z tyłu – powoduje to myszkowanie na podjazdach, na szczęście siodełko firmowane przez NS jest długie, co pozwala przenosić środek ciężkości do przodu, oraz nadspodziewanie wygodne. O ile jazda w górę nie jest ulubionym przedmiotem naszego „kujona”, o tyle na zjeździe Nerd pokazuje pełnię swoich możliwości. Długi przedni trójkąt ramy zapewnia stabilność przy dużych prędkościach oraz dużo miejsca na balansowanie ciałem. Wspomniane przesunięcie środka ciężkości mocno do tyłu powoduje, że z większości przeszkód można wybijać się samym odciążeniem przodu. Długi przedni trójkąt sprawiają, że wrzucenie roweru w skręt wymaga trochę wysiłku, jednakże w przechyle charakteryzuje go imponująca stabilność. Przednie koło mylnie sugeruje gabaryty roweru na ciasnych sekcjach, ale w czasie jazdy wystarczy spojrzeć za siebie, aby się przekonać, że tył gładko przeszedł. 
 

POLECAMY


1. X-Fusion Trace RC zaskakuje kulturą pracy i sztywnością. 
2. Rama roweru Nerd została pokryta jedynie lakierem bezbarwnym, dzięki czemu zyskuje niepowtarzalny surowy charakter. Łożyska o dużej średnicy dobrze wróżą długowieczności zawieszenia
 

 GEOMETRIA 7999 zł | 7Anna, www.7anna.pl
 

Rozmiary: S, M, L (rozmiar testowany); * podana wartość nie uwzględnia 15 mm podkładek;
** masa roweru bez pedałów (www.rowerowawaga.pl), masa kół gotowych do jazdy

 

Płaskie kąty główki i rury podsiodłowej nie sprzyjają podjeżdżaniu, ale nie taka idea przyświecała projektantom. Proporcje ramy przypominają bardziej rower zjazdowy i są optymalne dla zaawansowanych użytkowników, nowicjusz może mieć problemy z okiełznaniem roweru Nerd. Dlatego nie wolno dać się zwieść liczbie na metce. Ciekawy eksperyment z mieszanymi rozmiarami kół sprawdza się wybitnie: duże przednie koło stabilizuje rower, a małe tylne – w połączeniu z krótkim tylnym wahaczem – zapewnia imponującą zwrotność. Obszerny zasięg ramy pomaga w ewolucjach podczas lotu. 

 


3. Fabryczne koła NS Bikes to mocny punkt roweru Nerd, są wytrzymała i sztywne, tylko masą wykraczają poza średnią.


SZTYWNOŚCI
 


Sztywność sterowania jest bardzo wysoka. Zdecydowanie odbiega od średniej także dla rowerów 27,5”. Wielka w tym zasługa przedniego widelca. Rama ze względu na duży skok wykazuje przy mniejszych wartościach obciążenia bocznego większą wiotkość, dopiero kiedy impulsowaliśmy ją mocniej, zaczynała doganiać konkurencję. Bardzo dobre firmowe koła NS plasują się w mocnej średniej pod względem sztywności bocznej. Ze względu na nietypowy rozmiar kół 29”/27,5” w naszym porównaniu uwzględniliśmy rowery Trek Slash na kołach 29” i Focus SAM na kołach w rozmiarze 27,5”. 


MASY
 

Rower jest dosyć ciężki, jednak lekkość nie jest parametrem kluczowym w docelowym przeznaczeniu modelu Nerd. Bardziej liczy się wytrzymałość, zgadzamy się więc z proponowanym przez producenta kompromisem. Ta sama zasada obowiązuje w wypadku kół, które masą przewyższają zestawy rowerów porównywanych. 
 

OSPRZĘT

Rama: aluminium 6061-T6 | Przedni widelec: X-Fusion Trace 29 RC, stalowa stożkowa rura sterowa (2089 g) | Damper: X-Fusion 02 Pro RL | Piasty / Obręcze: NS 15 Boost i NS Cassette Boost (15x110 i 12x148 mm) / O1 Solar 29”/27.5” | Opony: Maxxis DHF EXO TR 29x2.5WT / Maxxis Aggressor EXO TR 27.5x2.5WT (1090/870 g, dętka 175/207 g) | Ko...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy