Dołącz do czytelników
Brak wyników

Testy , Rowery

26 czerwca 2019

Rowerki biegowe

0 698

Zanim adept kolarstwa skończy 18 miesięcy, można go przyzwyczajać do jazdy chodzikiem. Jest stabilny, a więc bezpieczny i pozwala przywyknąć do przemieszczania się i sterowania. Ale odradzamy te, w których dziecko nie ma wpływu na kierunek jazdy. Wejście w świat rowerków biegowych powinno nastąpić z inicjatywy dziecka, musi mieć ono poczucie bezpieczeństwa i ochotę, żeby spróbować – tu najlepiej działa przykład rodziców i biegówka oparta o ścianę dziecięcego pokoju.

POLECAMY


Rowerki biegowe posłużą do czasu, kiedy dzieciak zapragnie poruszać się normalnym rowerkiem z pedałami. Po takim przygotowaniu nastąpi to szybciej, ale należy przypuszczać, że około piątego roku życia. W tym okresie dzieci rosną szybko i systematycznie. Największy skok rozwojowy mają już za sobą.

Patrząc na siatkę centylową, w wieku 18 miesięcy dzieci mierzą średnio 83 cm. Od drugiego roku życia tempo wzrostu nieznacznie maleje i wynosi od kilkunastu centymetrów do 6–7 cm pod koniec tego okresu. Do piątego roku życia dzieciak urośnie ok. 22 cm, więc może się okazać, że wystarczy zakup jednego rowerka na ten cały okres. Wczesne dzieciństwo jest niezwykle ważnym czasem dla rozwoju. Aktywność przyśpiesza ten proces, rozwijając koordynację nerwowo-mięśniową, stymuluje układ kostny oraz postawę. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na sylwetkę dziecka. Jazda na rowerku z bocznymi kółkami w praktyce wygląda tak, że rower jedzie cały czas lekko przechylony, a dziecko, żeby nie spaść, przechyla się w drugą stronę. Może nie wywołuje to wad postawy, ale jest niepotrzebne i warto zadbać o kształtowanie mięśni stabilizujących i głębokich poprzez ćwiczenia na równowagę. Idealnie do tego nadają się rowerki biegowe vel. biegówki vel. drezynki. Odpowiednim rowerkiem możemy stopniowo stymulować rozwój, zwłaszcza że w tym czasie bardzo intensywnie kształtują się cechy motoryczne. Taki sprzęcik wymaga podzielności uwagi i angażowania się w różne czynności jednocześnie. To bardzo pobudzające i rozwijające, a dla dziecka ekscytujące.

Drezynka znakomicie kształtuje równowagę, doskonali motorykę, koordynację ruchową i wzrokową, umiejętność poruszania się w przestrzeni czy ocenę odległości.


Etapy

Gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, a czasem jeszcze wcześniej, stosowane są wszelkiego rodzaju jeździki, które nie wymagają zachowania równowagi. Mają za zadanie doskonalenie ruchu nóg, jaki wykonuje dziecko podczas chodzenia, wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za tę czynność oraz przyzwyczajenie dziecka do poruszania się w przestr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy