SRAM Eagle T-Type i hamulce Stealth

SRAM kolejny raz rewolucjonizuje napędy MTB i wprowadza innowację na miarę 1x. Nowe tylne przerzutki Eagle T-Type montuje się na osi tylnego koła. Nie potrzebują haka. Rowery z hakami UDH które SRAM bezpłatnie udostępnił branży kilka lat temu są automatycznie kompatybilne. To obecnie ponad 200 modeli. Zamiast wymiennego haka w samej przerzutce jest wymienna płytka ślizgowa. Przy kraksie mechanizm może się też obrócić do tyłu lub schować do koła dzięki sprzęgłu wbudowanemu między silnikiem a prowadnicą łańcucha. No właśnie – silnikiem, czyli z elektroniką AXS. Od teraz trzy grupy: XX-SL, XX i X0 zastępujące na szczycie katalogu XX1, X01 i GXa będą miały tylko bezprzewodowe elektroniczne sterowanie AXS. Linki odeszły do lamusa. Nowe przerzutki są super-łatwe do zamontowania – wystarczy je sparować z nową ergonomiczną manetką AXS przykręcić i założyć łańcuch. Konieczność regulacji wyeliminowano.

Nowe kasety z rampami X-Sync współpracują z nowymi łańcuchami Flattop zapewniając płynne prowadzenie łańcucha podczas zmian w górę i w dół. Inżynierowie SRAM mówią, że im więcej mocy, tym lepiej zmieniają i nie trzeba już uważać przy przełączaniu biegów. Nowe łańcuchy o nowoczesnym asymetrycznym kształcie znanym z grup szosowych mają być najmocniejsze w historii SRAM. Nie zmieniła się ilość rzędów kaset – nadal dwanaście, ani zakres – nadal 10-52.

Przy okazji SRAM zaprezentował też zaktualizowane hamulce tarczowe Stealth. Przewody hydrauliczne są w nich wyprowadzone z klamki tuż przy kierownicy oferując schludniejszy wygląd kokpitu bez problematycznej integracji. Dostępnych będzie sześć modeli: trailowo-zjazdowe 4-ro tłoczkowe Code Ultimate Stealth i Code Silver Stealth oraz lżejsze, ale pozbawione regulacji punktu kontaktu klocków Level Ultimate Stealth i Level Silver Stealth – te w odmianach z czterema lub dwoma tłoczkami na zacisk. Wersje Ultimate mają carbonowe klamki, tytanowy osprzęt w zaciskach i płyn hamulcowy DOT 5.1. Silver mają odpowiednio – aluminium, stal i DOT 4. Wszystkie klamki obracają się na łożyskach kulkowych.

Zdjęcia:  ©2022 Anthony Smith, ©SRAM

Przypisy