We wrześniu 2023 już piąta edycja Appenninica MTB Stage Race!

Appenninica wpisała się na stałe w mój kalendarz tygodniowych etapówek MTB – oprócz codziennej jazdy po świetnych trasach zapewnia wszystko, co potrzebne przez tydzień życia przesiąkniętego MTB, wartością dodaną jest wyjątkową atmosfera wśród uczestników i organizatorów. Pisaliśmy o tym evencie wielokrotnie, począwszy od pierwszej edycji https://bikeboard.pl/artykul/appenninica-mtb-stage-race-dziewicza-edycja-nowej-wloskiej-etapowki.

W tym roku wydarzenie zaplanowane na 4-9 września rozpocznie się w Castelnovo ne' Monti, a zakończy we Fiumalbo, wykorzystując sprawdzone w poprzednich latach najlepsze fragmenty tras i dodając nowe, jeszcze niewykorzystane w dotychczasowych edycjach. W sumie około 400 km z 13000 m przewyższenia w 6 dni.

Pierwszy etap w niedzielę, 4 września 2022 roku., ze startem i metą w Castelnovo ne' Monti, z trasą wokół kultowej Pietra di Bismantova. 56 km i nieco ponad 1800 metrów przewyższenia.

Kolejnego dnia „Mountain Queen Stage” z Castelnovo ne' Monti do Fiumalbo - najbardziej wymagający i jednocześnie najpiękniejszy etap, 89 km z 3200 m przewyższenia. Na początek podjazd w kierunku Pietra di Bismantova, a następnie wymagający zjazd w dolinę rzeki Secchia, skąd długa wspinaczka na przełęcz Cisa (20 km i 1000 m w górę), potem zasłużony zjazd. leśnymi drogami, znowu w górę i piękne widoki na Mount Giovarello. Na szczycie, na Passo delle Radici, zaczyna się odcinek zjazdowy, który prowadzi aż do mety w Fiumalbo, po singletrackach, górskich i leśnych drogach.

Kolejny, trzeci etap, to nowość. Pętla ze startem i metą w Fiumalbo (79 km z 2700 m przewyższenia) poprowadzona między innymi przez teren narciarski Abetone. Od razu wspinamy się na kilka trudnych wzniesień, aż do Monte Maiore, a następnie zjazd krótkim singletrackiem do przełęczy Abetone – tutaj jazda w bike parku. Druga część etapu to ciągłe przeplatanie krótkich podjazdów i zjazdów, aż do mety w historycznej wiosce Fiumalbo.

Kolejnego dnia 57 km i 2300 metrów przewyższenia, jazda z Fiumalbo do Fanano. Trzy podjazdy, sporo w dół głównie technicznymi singlami – to najkrótsza charakterystyka tego etapu.

Piąty etap z Fanano do Vidiciatico. Wszystko, co najlepsze: długie podjazdy, techniczne i urozmaicone zjazdy oraz zapierające dech w piersiach widoki – 53 km  z 2400 m w górę. Etap rozpoczyna się podjazdem Fellicarolo, początkowo asfalt, potem drogi gruntowe, drogi leśne i w końcu single przez 16 km aż do przełęczy Colombino. Potem techniczny i często śliski zjazd do Ospitale. Następnie kolejna wspinaczka 14 km do przełęczy Croce Arcana, gdzie zaczyna się jeden z najbardziej spektakularnych i kultowych odcinków Apeninów. Jazda singletrackiem na skraju grani z zapierającymi dech w piersiach widokami, często ponad chmurami. Ścieżka na jedno koło prowadzi aż do mety przez skaliste, zalesione i polne zjazdy.

Ostatni, szósty etap, to głównie jazda w bike parku Mount Pizzo, który był obecny również w 2022 roku – uczestnicy ubiegłorocznej edycji bardzo chwalili zarówno jego naturalne, jak i sztuczne trasy rowerowe. 37 km z 1750 przewyższenia, trzy asfaltowe podjazdy i trzy techniczne wymagające zjazdy na deser – w ostatnim dniu ścigania. 

 Liczba uczestników jest jak co roku ograniczona do 150 osób, co sprzyja kameralności i stwarza wyjątkową atmosferę podczas imprezy. Rok temu startowało kilku Polaków, w tym roku większość z nich jedzie ponownie – było tak świetnie, że zapisali się w pierwszym terminie. Na starcie nie zabraknie też ekipy bikeBoardu. Nie ma co czekać z zapisami - do końca maja obowiązuje niższe wpisowe – potem rośnie o 200 euro.

Szczegóły na: https://www.appenninica-mtb.com
Zapowiedź wydarzenia: https://fb.watch/j3oceoxwjB/

Przypisy