Autor: Michał Lachendro

Jak był mały, bał się zjeżdżać ze zjeżdżalni na placu zabaw. Sam nie wie, czemu właśnie wtedy wkręciła mu się zajawa na rower, ale została i po 13 latach "kariery" z rowerem MTB, chyba wie, o co w niej chodzi. W kolarstwie uwielbia wolność, eksplorację, kontakt z naturą i dzielenie pasji ze znajomymi. Lubi jeździć w dziwnych miejscach, jak np. Lofoty w Norwegii. Na rowerze się nie ściga (jeszcze), czeka na swój moment w Mastersach. Skończył Mechanikę i Budowę Maszyn na krakowskim AGH, i obecnie pracuje w Antidote Bikes, jako inżynier. Rower: YT Capra 2018.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Ustawianie zawieszenia

O tym, jaki wpływ na pracę zawieszenia ma cały układ kinematyczny, pisałem w bB#8/2020, natomiast ten artykuł będzie poświęcony przybliżeniu zagadnień dynamicznych. Przedstawię Wam także mały poradnik, jak ustawić zawieszenie w rowerze, by działało ono jak najlepiej.

Czytaj więcej

Trolle, sztokfisze, renifery i MTB

Kilka lat temu podczas kolejnej objazdówki po bikeparkach południowej Europy wpadliśmy na pomysł, by zrobić coś zupełnie innego – sprawdzić, co słychać na północy kontynentu. W sierpniu 2019 roku, kiedy nikt nie słyszał jeszcze o pandemii, przemieszczanie się po Europie odbywało się w realu tak samo swobodnie, jak dziś palcem po mapie. Ten artykuł to mój powrót do tamtych czasów, gdy wraz z Jankiem i Bartkiem po prostu wsiedliśmy w auto i z rowerami na bagażniku pojechaliśmy na Lofoty. Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy się przemieszczać i mieszkać w VW Californii, zatem niewiele nas ograniczało, chociaż w zasadzie podróżowanie po Skandynawii na żadnym kroku ograniczać nie chce!

Czytaj więcej

Czy rowery górskie mogą być szybsze?

Dynamika rozwoju rowerów MTB ostatnio się spłaszczyła. Nietrudno zauważyć, że największe innowacje już trafiły do wyczynowych modeli z najwyżej półki. Ale bardziej cywilne sprzęty też mogą być szybsze i bardziej komfortowe. Patrząc na sukcesję technologii, jaka ma miejsce w przypadku samochodów, to tylko kwestia czasu, aż w przeciętnych wersjach rowerów pojawią się rozwiązania dziś przeznaczone dla krezusów.

Czytaj więcej

Wybrane zagadnienia z kinematyki zawieszenia

W ciągu kilku ostatnich lat producenci rowerów podają coraz więcej informacji o swoim produkcie. Dotyczy to między innymi geometrii, przy której pojawiają się nowe terminy, takie jak np. trail czy spread. Jednak zwłaszcza wśród zaawansowanych rowerów przeznaczonych do kompetytywnego zjeżdżania z takich dziedzin jak enduro czy DH coraz dokładniej opisuje się parametry tylnego zawieszenia.

Czytaj więcej