Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowości

19 listopada 2019

NR 36 (Listopad 2019)

Kaski 2020

0 563

W nadchodzącym sezonie producenci najmocniej akcentują dwa aspekty – poprawę bezpieczeństwa, co wynika ze stosowania coraz wymyślniejszych systemów zabezpieczających zawartość czaszki, i niższe ceny. Oprócz drogich superbezpiecznych kasków znaleźliśmy naprawdę tanie, które także zabezpieczą Wasze głowy.

ENDURA

Ten kask był już anonsowany, ale tak naprawdę dopiero w nadchodzącym sezonie pojawi się w sprzedaży. Podstawową zaletą MT500 Full Face jest jego lekkość. Zależnie od rozmiaru waży od 520 do 680 g, co stawia go w czołówce najlżejszych kasków full face z certyfikatem DH! Udało się to uzyskać dzięki strukturze z koroydu, który znacznie redukuje masę bez obniżania wytrzymałości kasku, i gardzie z pianki EPS. Koroyd pozwolił zaprojektować duże otwory wentylacyjne, bardzo dobrze wentylowana jest również szczęka. Konstrukcja skorupy jest w pełni zgodna z goglami. System dopasowania składa się z płynnej regulacji obwodu oraz czterostopniowej regulacji wysokości uprzęży. MT500 dostępny jest w trzech rozmiarach i trzech kolorach. Oprócz standardowej gwarancji objęty jest programem Endura Crash Replacement oraz dziewięćdziesięciodniowej gwarancji satysfakcji, co oznacza, że w tym czasie można go zwrócić, jeżeli nie pasuje (także używany). Cena 949 zł.

POLECAMY

NEXELO

Budżetowy kask aero? Dlaczego nie. Airone to propozycja dla tych, dla których współczynnik Cx jest tak samo ważny, jak każda złotówka wydana na ekwipunek. Za kwotę 290 zł dostajemy inmoldowaną skorupę z 17 otworami wentylacyjnymi, antybakteryjną wyściółkę i masę na poziomie 280 g. 
 


POC

Axion Spin to nowy kask z kategorii all mountain. Ma nowy kształt skorupy, głęboko chroniący potylicę i boki głowy, a mimo to jego masa została utrzymana na bardzo dobrym poziomie 305 g (M/L). Jak sugeruje nazwa, wyposażony jest w system SPIN. Kask ma ponadto wydajny system wentylacji wzorowany na szosowym modelu Ventral. Daszek osadzony jest na plastikowych kołkach, dzięki czemu może się wypiąć w czasie upadku i łatwo go wpiąć z powrotem. Można też regulować jego położenie bez użycia narzędzi. Axion Spin będzie kosztował 690 zł, co oznacza, że dzięki uproszczeniom konstrukcji, w porównaniu z modelem Tectal Race SPIN, jest tańszy aż o 300 zł. 
W sprzedaży pojawi się na początku 2020 roku. 
 


ALPINESTARS

Włosi mają ogromne doświadczenie w produktach ochronnych do wszelkich dyscyplin grawitacyjnych, ale Missile Tech to dopiero ich pierwszy kask full face skierowany do użytkowników rowerów górskich. Kask rozwijany był przez m.in. przez Brooka MacDonalda i zawodników z Unior Devinci. Skorupa to połączenie kompozytu węglowego z włóknem szklanym, w której znaleziono miejsce dla 22 otworów wentylacyjnych. Otwór wentylacyjny w gardzie ma siatkę, którą można usunąć. Daszek wyposażono w specjalny system wyłamujący go bez względu na kierunek uderzenia. Ciekawostką jest też ochrona przed urazami obojczyków przez specjalnie profilowanie i miękkie wypełnienie dolnej krawędzi kasku. Kask w rozmiarze M waży 950 g, wersja z MIPS 1020 g. Koszt zakupu to 349,95 dolarów dla wersji z MIPS, 50 dolarów mniej zapłacimy za wersję bez żółtego elastomeru. 
 


BELL

Amerykanie przedstawili światu nową wersję hybrydowego kasku Super Air R. „R” w nazwie oznacza dołączaną gardę, ponieważ dostępna jest także wersja bez tego elementu. Nowością jest zastosowanie systemu Flex Spherical+MIPS. To kolejna ewolucja ochrony przed uderzeniami skośnymi. Flex Spherical opiera się na skorupie zewnętrznej, wykonanej z pianki EPS, i wewnętrznej, w której zastosowano tworzywo EPP. Powierzchnie styku pokryte są teflonem, co powoduje gładkie przesuwanie się warstw względem siebie i w działaniu przypomina przegub kulowy. W połączeniu z elastomerem MIPS zapewnia to kilkadziesiąt milimetrów ruchu. Super Air R wentyluje się przez 26 otworów, a garda mocowana jest za pośrednictwem dwóch klipsów. Funkcjonalności dopełnia zintegrowane mocowanie na kamerę i regulowany trójpozycyjny daszek. Rozmiar M waży 640 g. Sugerowana cena detaliczna to 275 dolarów.

 


100%

Altec to nowość przeznaczona do jazdy na pograniczu trail i enduro. Nowoczesny i nietuzinkowy projekt kasku został uzupełniony o system Smartshock – autorską wersję ochrony głowy przy uderzeniach skośnych: dzięki gumowym wypustkom wyściółka kasku może się przesuwać względem skorupy, zmniejszając ryzyko wystąpienia wstrząśnienia mózgu. Skorupa wykonana z pianki EPS ma 15 otworów chłodzących głowę, daszek można regulować w szerokim zakresie, przez co użycie gogli nie jest problemem, a projekt tylnej części kasku pozwala na bezpieczne umocowanie okularów. Altec w rozmiarze M waży 350 g. Cena to 165 dolarów.
 


IXS

Trigger FF waży w rozmiarze S 600 g, a w rozmiarze M/L – 660 g! Stawia go to w ścisłej czołówce najlżejszych kasków full face na rynku. IXS zastosował technologię inmoldowania w całej strukturze kasku, łącznie ze szczęką, która dodatkowo wzmocniona jest przestrzenną klatką X-Frame. To pozwoliło uzyskać certyfikację ASTM dla kasków downhillowych przy uderzeniach frontalnych. Nowy produkt IXS jest wentylowany 22 otworami wentylacyjnymi, umieszczonymi również w szczęce. Autorski system retencyjny Ergo-Fit zapewnia dopasowanie w dwóch płaszczyznach. Daszek regulowany jest dwus...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy