Dołącz do czytelników
Brak wyników

Łańcuchy - to trzeba wiedzieć

Artykuł | 26 czerwca 2019 |
241

Gdy już wiesz, jakie wymagania powinien spełniać twój wymarzony amortyzator musisz jeszcze koniecznie sprawdzić, czy aby na pewno będzie pasował do twojego roweru. W tym celu musisz sprawdzić cztery cechy:

 

Liczba przełożeń = szerokość łańcucha. Ze względu na różne szerokości, łańcuch trzeba dobrać do ilości przełożeń (szerokości) kasety lub wolnobiegu.

Ważna jest tu szerokość nie tylko zewnętrzna, wyrażona długością sworznia, ale również wewnętrzna będąca szerokością rolki. W tabeli podajemy zestawienie szerokości łańcuchów. W zależności od producenta długość sworzni może się różnić od podanych w tabeli.

W praktyce, na szczęście, kupując nowy łańcuch wystarczy tylko wiedzieć ile rzędów ma kaseta.

 

Single Speed a BMX - pomimo że łańcuchy te przeznaczone są do współpracy z podobnymi napędami nie dającym możliwości zmiany przełożenia przy pomocy zewnętrznych przerzutek różnią się one konstrukcją. Łańcuchy do napędu Single Speed przypominają budową i wymiarami łańcuch do napędu 8-rzędowego jednak sprzedawane są w zestawach po 110 ogniw (a nie 114/116 jak MTB), mają o 20-40 g większą masę i bocznie wyginają się pod mniejszym kątem. Łańcuchy do BMX mają większą szerokość wewnętrzną od łańcuchów do MTB i SS a także różne - w zależności od producenta - szerokości zewnętrzne.

Współpraca elementów napędu. Optymalną współpracę napędu zapewnia stosowanie kasety, łańcucha, manetek i zębatek korby pochodzą...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy