Dział: Porady

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Autoprzegląd roweru

W lotnictwie obowiązkową procedurą przed każdym lotem jest przegląd samolotu przeprowadzany przez pilota. Chociaż na co dzień o samolot dba zespół wyspecjalizowanych mechaników, to niezależnie, czy jest to turystyczna Cessna, bojowy F16 czy największy komunikacyjny Airbus A380, to pilot musi obejść go wokoło i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, bo to jego życie jest na szali.

Czytaj więcej

Resursy, czyli prewencyjna wymiana sprzętu

Bezpośrednią inspiracją tego artykułu były awarie, które przydarzyły się w ciągu ostatniego roku naszemu redakcyjnemu koledze Zbyszkowi Mossoczemu – jedna podczas Alta Via w Alpach Liguryjskich i później podczas Offroad Finmark rozgrywanego w najbardziej odludnej części Norwegii. Obie historie dobrze się skończyły, ale mogło być groźnie.

Czytaj więcej

Metody redukcji stresu w sporcie

Stres – każdy go odczuwa. Sportowcy są w szczególnym stopniu narażeni na stres, ponieważ już sam trening może być dodatkowym stresorem. W poniższym artykule kompleksowo omawiamy metody redukcji stresu w sporcie.

Czytaj więcej

Kultowe kolarskie przekąski własnego wyrobu

Kolarstwo w ogólnym rozumieniu to sport wytrzymałościowy. Ze względu na długi czas trwania treningów i wyścigów często występuje tu konieczność dożywiania organizmu w trakcie jazdy. W warunkach wysiłku fizycznego najważniejszym makroskładnikiem pokarmowym są węglowodany, które stanowią dla organizmu źródło łatwo dostępnej energii i mogą być wykorzystywane nawet podczas intensywnej aktywności. Zalecana podczas jazdy podaż węglowodanów zależna jest od czasu trwania oraz intensywności treningu.

Czytaj więcej

Co wlewać do bidonu - czyli o nawodnieniu podczas treningu

W trakcie treningu tracimy nie tylko wodę, ale też dużą ilość potrzebnych mikroelementów. Są one ważne dla równowagi naszego organizmu, dlatego nawodnienie jest bardzo istotne. Odpowiedni napój w bidonie może nie tylko ochronić nasze zdrowie, ale też pomóc w osiąganiu lepszych wyników. Co i jak pić w okresie intensywnego wysiłku?

Czytaj więcej

Dlaczego tak dużo od siebie wymagamy? Ekstremalizacja zachowań sportowych

Jak wiadomo, aktywność fizyczna stanowi istotny czynnik w kształtowaniu zdrowia, a upowszechnienie różnych jej form i dyscyplin sportu zapoczątkowało trend na uprawianie sportu na poziomie amatorskim. Liczne imprezy sportowe i rekreacyjne zachęcają nie tylko do podejmowania aktywności fizycznej, lecz także do współzawodnictwa.

Czytaj więcej

Poprowadź swój sezon startowy

Udało się! Przetrwaliśmy kolejną zimę, kolejny okres przygotowawczy i jest! Wystartował długo wyczekiwany sezon! W tym artykule postaram się pomóc Ci prawidłowo zaplanować przebieg sezonu startowego. Naturalnie, można „po prostu” startować, ale jeśli właściwe wszystko poukładasz, możesz wycisnąć z sezonu znacznie więcej, niż Ci się wydaje. Mój artykuł potraktuj jako „mapę ze wskazówkami”, ale niektóre detale będziesz musiał ocenić sam. Zaczynamy!

Czytaj więcej

Odżywianie i redukcja masy ciała w okresie przygotowawczym

Wyścigi wygrywa się zimą. Chyba każda osoba związana z kolarstwem słyszała kiedyś to zdanie. Jest w nim sporo prawdy, ponieważ to właśnie w przypadającym na zimowe miesiące okresie przygotowawczym budujemy wydolność organizmu, która w sezonie startowym ma szansę przełożyć się na wyniki sportowe.

Czytaj więcej

Miałem kontuzję - co teraz?

Nikt nie lubi, kiedy coś go boli, coś mu dolega. Sport to zdrowie, ale trzeba na siebie uważać, żeby nie doszło do wypadku. Czasem nie jesteśmy w stanie go uniknąć, nawet, jeżeli bardzo się staramy. Dlatego warto mieć przy sobie podręczną, niewielką apteczkę za każdym razem, kiedy wybieramy się na wycieczkę rowerową.

Czytaj więcej

Kofeina i kawa w sporcie – wszystko o kawie i kofeinie jako ergogeniku

Kawa jako napar towarzyszy nam w życiu już ponad 1000 lat. W ciągu tego czasu poznaliśmy różne metody przygotowywania naparu. Ten, który jest nam dziś najbardziej znany, zaczął się pojawiać około 1500 r.

Czytaj więcej

Praktyka dobrego snu

Łóżko ma służyć tylko do spania, ewentualnie do seksu. Jeśli przyzwyczaimy swój organizm, że przyłożenie głowy do poduszki jest sygnałem do snu, łatwiej będzie nam zasnąć. Jeżeli jednak zapalamy lampę i wyciągamy książkę, wysyłamy do mózgu sygnał, że powinien utrzymać stan czuwania. Niektórzy od lat sypiają przed telewizorem czy nad książką, ale gdy wejdą do sypialni, senność im mija.

Czytaj więcej

Morsowanie jako sposób na regenerację

Sezon morsowania właśnie się zaczyna. Od kilku lat taka forma ekspozycji na zimno robi się coraz popularniejsza, podobnie jak zimne prysznice. W artykule wyjaśnię, jak morsowanie i zimne prysznice wpływają na nasze zdrowie, regenerację czy nastrój i jak w praktyce przeprowadzać ekspozycję na zimno.

Czytaj więcej