Dział: Porady

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Odżywianie i redukcja masy ciała w okresie przygotowawczym

Wyścigi wygrywa się zimą. Chyba każda osoba związana z kolarstwem słyszała kiedyś to zdanie. Jest w nim sporo prawdy, ponieważ to właśnie w przypadającym na zimowe miesiące okresie przygotowawczym budujemy wydolność organizmu, która w sezonie startowym ma szansę przełożyć się na wyniki sportowe.

Czytaj więcej

Miałem kontuzję - co teraz?

Nikt nie lubi, kiedy coś go boli, coś mu dolega. Sport to zdrowie, ale trzeba na siebie uważać, żeby nie doszło do wypadku. Czasem nie jesteśmy w stanie go uniknąć, nawet, jeżeli bardzo się staramy. Dlatego warto mieć przy sobie podręczną, niewielką apteczkę za każdym razem, kiedy wybieramy się na wycieczkę rowerową.

Czytaj więcej

Kofeina i kawa w sporcie – wszystko o kawie i kofeinie jako ergogeniku

Kawa jako napar towarzyszy nam w życiu już ponad 1000 lat. W ciągu tego czasu poznaliśmy różne metody przygotowywania naparu. Ten, który jest nam dziś najbardziej znany, zaczął się pojawiać około 1500 r.

Czytaj więcej

Praktyka dobrego snu

Łóżko ma służyć tylko do spania, ewentualnie do seksu. Jeśli przyzwyczaimy swój organizm, że przyłożenie głowy do poduszki jest sygnałem do snu, łatwiej będzie nam zasnąć. Jeżeli jednak zapalamy lampę i wyciągamy książkę, wysyłamy do mózgu sygnał, że powinien utrzymać stan czuwania. Niektórzy od lat sypiają przed telewizorem czy nad książką, ale gdy wejdą do sypialni, senność im mija.

Czytaj więcej

Morsowanie jako sposób na regenerację

Sezon morsowania właśnie się zaczyna. Od kilku lat taka forma ekspozycji na zimno robi się coraz popularniejsza, podobnie jak zimne prysznice. W artykule wyjaśnię, jak morsowanie i zimne prysznice wpływają na nasze zdrowie, regenerację czy nastrój i jak w praktyce przeprowadzać ekspozycję na zimno.

Czytaj więcej

Dieta w okresie roztrenowania

Roztrenowanie to szczególny okres. Dla wielu zawodników te kilka jesiennych tygodni to jedyny czas w roku, kiedy na dłużej niż kilka dni rozstają się ze swoimi rowerami.

Czytaj więcej

Post przerywany dla sportowców?

Choć kojarzony głównie z jedzeniem w określonym czasie w trakcie dnia, post przerywany (IF – Intermittent Fasting) ma również inne typy, a jego skuteczność zależy nie tylko od długości stosowania.

Czytaj więcej

Okiem bikefitterki. Siodła rowerowe – przewodnik dla początkujących

Siodło rowerowe jest jednym z trzech najważniejszych punktów podparcia Twojej miednicy w trakcie jazdy na rowerze. Jego główne zadanie to utrzymywanie ok. 60% masy ciała, a bardzo dobre podparcie kośćca stanowi doskonałą bazę do transferu mocy kończyn dolnych na pedały. Dzięki temu nie przeciążamy mięśni w odcinku lędźwiowym, a obręcz barkowa również jest ustabilizowana. Jak widzisz, Twoja miednica stanowi pewne centrum dowodzenia z dobrze dobranego siodła.

Czytaj więcej

Regeneracja i roztrenowanie

Kluczem do podnoszenia wydolności organizmu jest regularny trening, często dzień po dniu. Jednak aby kolejne jednostki treningowe mogły odbywać się zgodnie z planem, organizm musi skutecznie się między nimi regenerować. Tak naprawdę to podczas odpoczynku dochodzi do wzrostu sprawności organizmu. Można zatem powiedzieć, że skuteczna regeneracja jest podstawowym elementem procesu treningowego.

Czytaj więcej

Kolarstwo kołem się toczy – znów zbliża się czas roztrenowania

Sezon kolarski w Polsce jest zdecydowanie zbyt krótki. Ledwo się rozpoczął, a już na horyzoncie widać jego koniec. Powoli kolarski cykl się zamyka. Symbolicznym końcem każdego sezonu jest tak zwane roztrenowanie, które fachowo nazywa się „celowym obniżeniem formy sportowej”.

Czytaj więcej

Hipoksja pozwoli wrzucić szósty bieg

Trening w hipoksji, czyli ze zmniejszoną dawką tlenu, może wyraźnie zwiększyć możliwości wysiłkowe. Kolarzom taka adaptacja przydaje się szczególnie w górach podczas wieloetapowych wyścigów, kiedy zwiększa się wentylacja minutowa płuc, spłyca oddech, a mięśnie szybciej pieką. 

Czytaj więcej

Kwasy tłuszczowe omega-3

Dzięki temu artykułowi poznasz podstawowe różnice, jakie występują między trzema rodzajami niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3: ALA, DHA oraz EPA i zrozumiesz spełnianą przez nie funkcję w organizmie człowieka. Ponadto artykuł ten dostarczy ci niezbędnej wiedzy na temat metabolizmu tych składników odżywczych w organizmie.

Czytaj więcej