Autor: Miłosz Kędracki

Po dziesięciu latach bez bocznych kółek wyrobił (1981 r.) kartę rowerową. Obrona pracy mgr „Historia MTB w zarysie”, AWF Warszawa (1995 r.). Rusza bikeBoard (1996 r.), kilkadziesiąt maratonów i ukończony (2004 r.) Cape Epic pozostawił trwałą bliznę - odtąd unika szutrowania, Transcarpatię pokonał (2006 r.) tandemem, nirwanę poczuł na BC Bike Race (2012 r.). Najlepiej czuje się na szlakach Pilska, Pięciu Kopców i Romanki (zawsze).

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Nie bądź jak żaba! Rób przeglądy w zawieszeniu!

W rozmowie z Bartoszem Karmowskim z wrocławskiego 33 Bicycle Studio ustaliłem, po co serwisować zawieszenie, kiedy to robić oraz czy wszystko trzeba zlecać profesjonalistom. Przy okazji się dowiedziałem, co robią mechanicy zimą, jak można nauczyć się obsługi amortyzacji oraz że szkolenie dla mechaników jest tańsze niż przegląd w renomowanym serwisie Rozmawiał: Miłosz Kędracki

Czytaj więcej

Łatwe bikeparki MTB dla początkujących

Jak znaleźć miejsca, w których bezpiecznie i z przyjemnością pojeździ osoba bez doświadczenia MTB, np. dziecko? Nie chodzi o wynalezienie leśnych dróg czy alejek parkowych, tylko takich miejsc, gdzie można wyrobić smak na jazdę w górach, zacząć zdobywać umiejętności przygotowujące do poważnych akcji rowerem MTB i przygotowywać do jazdy w bardziej ambitnych warunkach, np. centrach ścieżkowych.

Czytaj więcej

Rondo Ratt CF2

FUN FOLLOWES FUNCTION

Czytaj więcej

Scott Solace eRIDE - Gravelówka z centralnym silnikiem

Ścieżkę elektrycznego wspomagania w gravelówkach Scott przecierał modelem eAddict. Eksperyment okazał się udany i obiecujący. Dlatego po pierwsze, także w nadchodzącym sezonie będzie w kolekcji Scott z tą samą ramą i koncepcją (silnik w piaście), a najnowszy model, Solace, bazuje na jego geometrii. Jedyną różnicą geometryczną jest nieco większa (1 cm) długość tylnego trójkąta.

Czytaj więcej

Repente Artrax GLM

Cena: 179 euro
Masa: 162 g
Selle Repente, www.sellerepente.com

Czytaj więcej

Canyon Endurace CF 7 All-Road

Gravelówka czy szosówka? 2 w 1

Czytaj więcej

Wiatr to bardzo skomplikowany czynnik – wywiad z Simonem Smartem z Drag2Zero

Od dzieciństwa moim marzeniem była praca w Formule 1. Spełniło się. Zacząłem w 1997 roku w zespole Jordan 197 jako inżynier toru i pracowałem z kierowcami. W tamtym czasie byli to Ralf Schumacher, młodszy brat dwukrotnego mistrza świata Michaela Schumachera, oraz Włoch Giancarlo Fisichella, który w 1996 roku prowadził osiem wyścigów dla Minardi. Potem przeszedłem do Stewart Grand Prix, założonego przez trzykrotnego mistrza świata Formuły 1 Jackiego Stewarta. W tych barwach w 1999 roku Rubens Barrichello zdobył pole position w Grand Prix Francji, a Johnny Herbert wygrał Grand Prix Europy. Wtedy też nasz team zajął czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów. W 1999 roku Ford kupił nasz zespół i przekształcił go w Jaguar Racing, a w 2004 roku cały ten biznes odkupił Red Bull GmbH i byłem z nimi do 2008 roku, więc można chyba powiedzieć, że pracowałem na trzykrotne podium Vettela i Webbera.

Czytaj więcej

Pinarello F HR 3D

Unieważnienie zasady 3:1 określającej maksymalne wydłużenie profili ramy przywołało konstruktorów do desek kreślarskich. Powstało kilka znacząco lepszych konstrukcji, a zawodnicy znów nabrali ochoty na rekordy. Ósmego listopada 2022 roku Filippo Ganna przeprowadził udany atak na rekord UCI, osiągając dystans 56,792 km w 60 minut. Złamał rekord niepobity od 1996 roku! Pojechał o 1,244 km dalej niż Chris Boardman na Lotusie Type 110.

Czytaj więcej

Red Bull Rampage 2022. Co ten Godziek nawyrabiał?

Ot, kolejny Rampage, jaki mieliśmy okazję oglądać już szesnaście razy. Czyżby? Pierwsze podium Polaka to naprawdę historyczna zmiana. Zawody, które początkowo polegały na tym, kto ustoi większe uskoki, dzięki takim postaciom jak Tyler „Super T” Klassen i Cédric Gracia zaczęły ewoluować w stronę płynnych przejazdów i trików wprost ze slopestyle'u.

Czytaj więcej

SCOTT Lumen eRIDE 900 SL

Kiedy półtora roku temu brałem udział w premierze Sparka, zapytałem, po jaką cholerę tyle zachodu, żeby zaprojektować rower przeznaczony do użytku w niszowym sporcie, jakim jest XC? Odpowiedź przyszła dzień później, kiedy dosiadłem wersji dla zamożnych normalsów, czyli 900 Tuned – roweru pięknego, lekkiego, łatwego i dzielnego oraz genialnie zintegrowanego.

Czytaj więcej

SCOTT Lumen – narodziny gwiazdy

Dla rowerzysty całkiem zaskakującą sprawą jest to, w jaki sposób zaczyna powstawać koncepcja kolejnego modelu. Jeszcze większym szokiem jest to, kiedy takie założenia powstają, bo niezbędne dla sukcesu wyprzedzenie, z jakim podejmowane są strategiczne decyzje dotyczące konstruowania i doboru komponentów, ma skalę kosmiczną.

Czytaj więcej