Autor: Anna Tkocz

Inżynier, anglista, kiedyś kolarz-ścigant z tytułami Mistrzyni Polski XC i CX, teraz bardziej kolarz-włóczykij z 10 tysiącami kilometrów rocznie. Hejterka płaskiego. Autorka bloga 25x7 i fotograf. Pisze od zawsze. Do niedawna koordynator modeli 3D elektrowni, później redaktor i tester w Bike oraz redaktor naczelna Tour, teraz stały pracownik redakcji bikeBoard.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Biało-zielony luty

Jest takie czeskie kolarskie przysłowie, które mówi, że biały luty wzmacnia nogi*; znaczy to mniej więcej tyle, że ci, którzy mieli zimą motywację, prawdopodobnie wygrają z tymi, którzy jej wtedy nie mieli. Proste. Idealne przysłowie dla trenerów. Masz leniwych podopiecznych, rzucasz im takie hasło, a oni zaczynają patrzeć spode łba na kolegów i potajemnie wymykają się na zimowe treningi, dodatkowo ukrywając statystyki na Stravie, żeby wiosną zasiać grozę na pierwszym lokalnym XC.

Czytaj więcej

Charytatywne 8848 m w górę na Szynkę

Na Szyndzielnię, zwaną przez riderów pieszczotliwie Szynką, jeździ kolejka gondolowa. Wystarczy podjechać autobusem z centrum Bielska-Białej, albo bujnąć się tam rowerem i już po chwili można być na górze. Także z rowerem.

Czytaj więcej

Szósta pora roku, czyli rowerem przez Laponię

Domy unoszące się nad wodą, zielona zorza polarna tańcząca nad horyzontem, szeptane przy ognisku szamańskie zaklęcia i niekończące się traile wiodące przez wielobarwny ląd poprzecinany błękitem jezior – wyprawa rowerowa wśród jesiennych krajobrazów Laponii to doznanie, w którym euforia zaczyna zagrażać Twoim zdrowym zmysłom, balansując na granicy przebodźcowania. Przeżyliśmy to!

Czytaj więcej

Małopolska MTB Film Festival

To wydarzenie kończy oficjalnie sezon; jest pieczęcią na pudełku z wszystkimi wspomnieniami i dokonaniami spod znaku MTB w roku, z wykorzystaniem grawitacji, zabawą z grawitacją lub walką z nią. Spotykamy się wtedy w kinie Kijów w Krakowie, przybijamy piątki, gadamy, oglądamy filmy i pokazy, a na koniec poznajemy werdykt jury. To doskonała okazja, by spotkać znajomych i zaczerpnąć inspiracji.

Czytaj więcej

Prezent dla kolarza

Trudno obdarować kolarza czymś kolarskim, bo prawdopodobnie wszystko już ma. No, może poza n+1 rowerem, bo wiadomo, że rowerów można mieć dużo, tzn. więcej! Jeśli masz swojego kolarza „pod ręką” i znasz go dobrze, możesz obdarować go oponą, którą chce mieć, ale szkoda mu forsy; siodełkiem, które zawsze chciał przetestować; czy ciuszkiem, który upatrzył sobie w internecie. To nie zadziała, gdy nie znasz dokładnego modelu opony – podobna, a nie ta sama, oznacza awanturę o wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jeszcze gorzej jest, gdy kolarz jest jedynie kolegą z pracy i właśnie wylosowałeś go do obdarowania podczas biurowej wigilii, w dodatku limit prezentowy wynosi 30 zł, a Ty nawet nie wiesz, na jakim rowerze człowiek jeździ. Wtedy zostaje Ci olej do łańcucha na suche warunki albo skarpetki z rowerkiem, czyli coś, co zawsze się przyda. Na wszystkie okoliczności między jednym a drugim przypadkiem, gdy na przykład jesteś bogatą babcią, przygotowaliśmy listę prezentów, na widok których nam samym świecą się oczy, a jednocześnie są to przedmioty, które może nie są niezbędne, ale fajnie je mieć. Obdarowujący musi jedynie kojarzyć, czy interesują Cię wyłącznie asfalty, czy haratanie po dzikich trasach, czy wszystko to, co pomiędzy.

Czytaj więcej

Canyon prezentuje model Spectral CF 8 K.I.S. ewolucję w dynamice kierowania rowerem.

Keep It Stable (K.I.S.) to innowacyjna, całkowicie nowa technologia stabilizacji kierownicy. Dotąd tego rozwiązania nie miał żaden seryjnie produkowany rower. 

Czytaj więcej

Gravmageddon raz. Dobrze wypieczony i polany sosem

Nie ma jeszcze ósmej rano, a temperatura sięga już 27 stopni Celsjusza. Jakiś jasnobrązowy pies dotyka nosem mojego kolana, nie wiem, czy jest nerwowo, nie potrafię tego rozpoznać, już dawno się nie ścigałam. Mamy jeszcze sporo czasu i można sprawdzić ciśnienie w oponach i ekwipunek, uśmiechnąć się do kamery. W końcu przychodzi moment, że musimy ustawić się na linii startu, odebrać tracker, schować go w bezpiecznym miejscu, odpalić Garmina i ruszyć, udając, że się nie spieszymy.

Czytaj więcej

BikeBoard Film Festiwal 2022 w ramach Bolesławieckiego Święta Ceramiki

To już za nami: trzy dni kobaltowej atmosfery na Bolesławieckiej starówce i ponad cztery godziny filmów i rozmów z gośćmi pierwszej edycji bikeBoard Film Festiwal, który odbył się w Kinie Forum w Bolesławcu 20 sierpnia 2022. 

Czytaj więcej

Ani nosić, ani prosić, czyli jak spakować się na lekko

Mniej bagażu oznacza więcej wolności. Koncepcja light & fast staje się coraz popularniejsza wśród osób uprawiających outdoorowe aktywności – wspinanie, trekking, biegi terenowe czy skitouring. Przemieszczanie się, nie tylko na rowerze, z jak najmniejszą, ale wciąż wystarczającą ilością rzeczy ma same zalety. Bez niepotrzebnych kilogramów możesz pokonywać dłuższe dystanse i robić to szybciej. Mniej się męczysz, bardziej interesuje Cię świat dookoła, więcej widzisz. To, że możesz przemieszczać się szybciej i dalej, nie oznacza wcale, że musisz, bo ta sama trasa pokonana z mniejszym obciążeniem jest po prostu przyjemniejsza. To Ty decydujesz, a nie masa Twojego plecaka.

Czytaj więcej