Dołącz do czytelników
Brak wyników

Testy , Rowery

27 czerwca 2019

Najtańsze carbonowe szosówki

0 824

W 1996 roku, kiedy ukazywał się pierwszy numer bikeBoardu, nawet mistrz olimpijski MTB startował na aluminiowym rowerze, bo włókno węglowe wciąż jawiło się jako fanaberia konstruktorów, bardziej przeznaczona do mamienia entuzjastów egzotycznych nowinek niż materiał do budowy wyczynowych ram rowerowych.

POLECAMY

Przez 20 lat włókno węglowe straciło dużo ze swojej magii, ale za to stało się pełnoprawnym materiałem konstrukcyjnym, bez którego nie sposób wyobrazić sobie współczesnych rowerów. W tym czasie konstruktorzy i projektanci uczyli się jak najlepiej wykorzystywać jego zalety. Proces ten ciągle trwa. Objawia się na łamach naszego miesięcznika w postaci kolejnych konstrukcji o coraz doskonalszych parametrach masy, sztywności czy pochłaniania wibracji.

Bardzo duży postęp nastąpił też w przemyśle, który dopracował technologię masowej produkcji, dzięki czemu ramy carbonowe stały się przystępne cenowo. Nasza ankieta potwierdza, że zdecydowana większość użytkowników, jeżeli tylko ma możliwość/kasę, wybiera carbon. Decydują o tym niższa masa i zdecydowanie większy komfort jazdy. Szczególnie pożądane jest to w rowerach szosowych, w których liczy się każdy gram, a brak amortyzatorów zrzuca większość obowiązków filtrowania drgań właśnie na ramę i widelec. Dlatego prezentujemy dzisiaj kilka propozycji najtańszych na naszym rynku roweró szosowych na ramach carbonowych.

W naszym teście piszemy o geometrii, wielkości ramy, analizujemy także sztywność. Cały artykuł znajdziecie w bikeBoard 7/2016

Możesz też kupić e-wydanie

Rowery w naszym teście: 

Giant TCR Advanced 3, cena: 6199 zł,  www.giant-bicycles.com 
Giant TCR Advanced 3 jest długi, ale wysoka główka i krótki zasięg kierownicy sprawiają, że pozycja nie jest radykalna.

 

Kellys URC 30, cena: 6299 zł,  www.kellysbike.com
Kellys URC 30 ma bardzo długą rurę, a dodatkowo pozycja jest wyciągnięta przez kierownicę o bardzo dużym zasięgu. Wszystko to sprawia, ż...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy