Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady

27 czerwca 2019

Pedały - to trzeba wiedzieć

246

Zatrzaskowe czy platformowe?

Tak jak i wiele innych komponentów pedały rowerowe przeszły długą ewolucję. Najprostszym typem są pedały umożliwiające tylko oparcie na nich stóp.

Często żeby zapobiec ślizganiu się podeszwy, pedały zaopatrzone są w powierzchnie chropowate lub gumowe. Ich rozwinięciem są preferowane w sportach grawitacyjnych pedały platformowe o dużej powierzchni, często z dodatkowymi wkręconymi kołeczkami, tzw. pinami. Z uwagi na to że często ulegają uszkodzeniu lub starciu ważne jest żeby piny były wymienne.

Jednym z najważniejszych wynalazków usprawniającym jazdę na rowerze - tak górskim jak i szosowym - są pedały zatrzaskowe. Ich konstrukcja w połączeniu ze specjalnymi butami rowerowymi umożliwia trwałe połączenie pedału i buta. Jednak, gdy zachodzi potrzeba niewielki ruch stopą w określonym kierunku umożliwia błyskawiczne wypięcie. Pedały zatrzaskowe bardzo wspomagają rowerzystę podczas pedałowania i zapewniają pełną kontrolę nad rowerem, pedały platformowe natomiast zapewniają mnóstwo swobody podczas skoków i innych ewolucji. 

Niektórzy zorientowani na wyczyn miłośnicy freeride’u i downhill’u stosują hybrydy - pedały platformowe zaopatrzone w zatrzaski. 

W modelach rekreacyjnych można spotkać pedały, w których znajdują się one po obu stronach pedału oraz tańsze, w których mechanizm zatrzasku znajduje się tylko z jednej strony. Te drugie polecane są zwłaszcza do rowerów trekkingowych.

Jaki system zatrzasków?

Najpopularniejszym systemem zatrzaskowym jest standard SPD (Shimano Pedaling Dynamics). Wzór bloku (elementu zatrzasku przykręcanego do buta) jest kopiowany i powstało bardz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy