Dołącz do czytelników
Brak wyników

Przerzutki tylne - to trzeba wiedzieć

Artykuł | 27 czerwca 2019 |
0 673

POLECAMY

 

Czyj system?

Shimano i SRAM stosują inną ilość linki ciągniętej przez manetkę. W systemie Shimano jest to 1:2 a w ESP 1:1, czyli gdy manetka Shimano pociągnie 1 mm przerzutka przesunie się o 2 mm. Natomiast manetka SRAM w jednym kliknięciu ciągnie 1mm linki czemu odpowiada ruch przerzutki o 1 mm. Dzięki temu system SRAM jest bardziej odporny na trudne warunki pracy. Z różnicy tych wartości wynika niekompatybilność obu systemów. Trzecim systemem są szosowe przerzutki i klamkomanetki firmy Campagnolo niewspółpracujące z żadnym z powyższych systemów.

Długość wózka

Przerzutki tylne różnią się odległością między kółeczkami, czyli tzw. długością wózka. Przerzutki z długim wózkiem lepiej działają, gdy stosuje się trójrzędowe korby w połączeniu z kasetami z największą koronką, o co najmniej 30 zębach. W przypadku kaset z największą koronką 34T użycie takich przerzutek jest konieczne. Jednak im dłuższy wózek tym mniejsza szybkość i precyzja działania przerzutki oraz większa skłonność ózak do kołysania się na nierównościach. Firma Shimano oznacza swoje przerzutki następująco: SS – to wózek najkrótszy, GS – wózek średniej długości, SGS – wózek długi. W rowerach szosowych najczęściej stosuje się wózki typu SS, a w górskich typu SGS.

Hamulec wózka

Tylne przerzutki moga być wyposazone w specjalny hamulec spowalniający ruch wózka przerzutki. Dzięki niemu łańcuch lepiej przylega do trybów kasety i jest mniej narażony na spadanie. Rozwiązanie to w modelach Shimano nazywa się  RD+ a w SRAM Type 2.

Średnica kółeczek wózka = ilość ząbków.

W zależności od tego, z jaką kasetą ma współpracować tylna przerzutka zmienia się średnica kółeczek. Dla kaset 8-biegowych kółeczka powinny mieć 10 ząbków, dla kaset 9 i 10-biegowych - 11 ząbków. Dla poprawienia współpracy w niskich grupach oraz przy kasetach o rozpiętości do 34 zębów (typu MegaRange) kółeczka przerzutki mogą mieć nawet 15 ząbków. Pozwala to także na skrócenie wózka.

Maksymalna liczba przełożeń.

Przerzutki tylne dedykowane są odpowiedniej ilości trybów w kasecie. Z doświadczenia wiemy,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy