Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rowery

10 września 2019

NR 34 (Wrzesień 2019)

Rockrider AM100 29”/27,5”

0 880

Mulet, muł, mieszaniec, ale nie dziwadło

To, że przednie i tylne koło pełnią dwie różne funkcje, odkryto już dawno w motocyklach. Szczególnie widoczne jest to w maszynach motocrossowych, w których duże i wąskie przednie koło ma zapewniać precyzję sterowania i zwiększać dzielność terenową, mniejszy kąt natarcia ułatwia bowiem najazd na przeszkody. Tylne koło przejmuje funkcję napędową, oferując maksimum trakcji, a podczas hamowania działając jak kotwica. Wspiera w tym wyższy profil, umożliwiający bezkarne stosowanie niskich ciśnień. Jeżeli mieliście okazję przejść się po boksach serwisowych podczas zawodów Enduro World Series czy pucharu świata w downhillu, dobrze wiecie, o czym mowa. Ten sezon dobitnie pokazał, że producenci zaczynają mocno eksperymentować z mieszanymi rozmiarami kół, a korzyści płynące z takiej konfiguracji na dobre zakorzeniły się w świadomości zawodników. Także producenci rowerów elektrycznych zdecydowali się na taki krok, np. Canyon w modelu Spectral:ON. Korzystając z możliwości, jaką daje dostępny w modelu Rockrider AM100 HT system Switch&Ride, zapewniający zgodność z dwoma rozmiarami kół, postanowiliśmy sprawdzić, jak będzie zachowywał się on z mieszanym rozmiarem kół. 
Czy stosując koło 29” z przodu i 27,5” z tyłu, zmiany w geometrii i właściwościach jezdnych będą aż tak duże, czy może wręcz przeciwnie – prawie niezauważalne? Jak taka zmiana wpłynie na zachowanie roweru podczas jazdy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

POLECAMY

GEOMETRIA

Rozmiary: M, L (rozmiar testowany), XL; * mostek na +/-, podana wartość nie uwzględnia 20 mm podkładek;** masa roweru bez pedałów (www.rowerowawaga.pl), masa kół gotowych do jazdy

 

wości jezdnych parametry, czyli kąty główki ramy i rury podsiodłowej. Z naszych pomiarów wynika, że różnica średnicy koła 27,5”+ i koła 29” z oponą o szerokości 2,1” to 25 mm. Pomiary przeprowadzone na naszym stanowisku badawczym wykazały zmiany w geometrii względem standardowej wersji na kołach 27,5"+, którą możecie zobaczyć na str. 33. Dla ułatwienia zaznaczyliśmy je kolorem czerwonym. Wartości obu kątów zmniejszyły się o 0,7°, niby niedużo, ale to wystarczyło, aby parametr wyprzedzenia widelca wzrósł aż o 18 mm.. Zmieniają się także parametry zasięgu wysokości ramy. Reach maleje, a stack – co całkiem logiczne – wzrasta. Wysokość suportu względem podłoża wzrosła o 5 mm. Zmiana tej wartości ma aspekty zarówno pozytywne: rośnie prześwit między podłożem a korbami, jak i negatywne: środek ciężkości wędruje do góry, co utrudnia stabilizację roweru w zakrętach. Jeżeli chodzi o inne parametry, o których należy wspomnieć, wzrosła wysokość położenia kierownicy – o 11 mm. Zmiany geometrii nie są drastyczne, ale mają wyraźny wpływ na odczucia z jazdy.


Wrażenia z jazdy

Rockrider AM 100 HT z mieszanym rozmiarem kół testowany był przez nas na nowo otwartym kompleksie ścieżkowym w Szczyrku. Specyfika tras i obecność kolei gondolowej pozwoliły wnikliwie przetestować możliwości zjazdowe w porównywalnych warunkach, unikając wahań oceny spowodowanych zmęczeniem testera. W konfiguracji 29”/27,5” ochoczo porwałem się na moją ulubioną czerwoną trasę. Mimo że początkowo obawiałem się dysproporcji w przyczepności z powodu opony Hutchinson Toro o szerokości 2,1” w porównaniu z oponą Michelin Wild AM 2,6” o agresywnej rzeźbie z tyłu, nic takiego nie nastąpiło. Spłaszczenie geometrii spowodowało też, że rower wyraźnie zyskał na stabilności. Wspomniane wcześniej 0,7° kąta główki wyraźnie dodaje wigoru i pewności na stromych sekcjach, zachęcając do puszczenia hamulców. Na płaskich, ale wyboistych łącznikach zachęcał do naciskania na korby w celu wykrzesania jeszcze kilku kilometrów prędkości średniej w statystykach na Stravie. Również strome i wąskie agrafki okazały się łatwiejsze do pokonania. Nie odnotowałem przy ty...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy