Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Otwarty dostęp

27 czerwca 2019

Wielkość kół - to trzeba wiedzieć

0 650

Wielkość kół uzależniona jest od wieku użytkowników... oczywiście tylko użytkowników najmłodszych (o dopasowaniu wielkości kół roweru do wieku i wzrostu dzieci piszemy w rozdziale „Rozmiar ramy”) bo jeśli chodzi o rowery dla dorosłych, to już zupełnie inna sprawa (zobaczcie również rozdział "Rozmiar i geometria ramy" ).

POLECAMY

Rowery szosowe mają sztywno określoną przepisami średnicę kół, a wyraża się ona w milimetrach i wynosi nie więcej niż 700. Obwód zewnętrzny opony zależy jednak w znacznym stopniu od proporcji jej szerokości i wysokości. Parametrem bezwzględnym jest tu średnica zewnętrzna obręczy: 622 mm. 

Rowery do jazdy terenowej różnią się wielkością koła nie tylko na szerokość, ale i wysokość. Ponieważ ewolucji rowerów terenowych nie krępowały żadne ścisłe przepisy, wśród nich są trzy obowiązujące wysokości (średnice) obręczy 29” (622 mm), 27,5” (584 mm ) i 26” (559 mm). Te ostatnie jeszcze kilka lat temu były powszechnie występującym rozmiarem, w tym momencie kolekcje większości marek oparte są na wielkościach 29” i 27,5 (650b).

Dwudziestkiszóstki pozostały wyłącznie w rowerach enduro, DH, FR i tanich rowerach MTB i użytkowych. 

Powiększenie wielkości koła sprawia, że nierówności stają się relatywnie mniejsze. Duże koła ułatwiają utrzymywanie prędkości, obniżają środek ciężkości kierującego względem osi kół co poprawia stabilność. Badania Uniwersytetu Pepperdine wykazały, że 29” koła jadą 6% szybciej na podjazdach i 3% szybciej na trasach XC niż ich 26” kuzyni. 29” koła mają większą powierzchnię styku z podłożem, czyli lepiej pokonują błoto, piach i śnieg. Co więcej – lepiej hamują i zachowują się na podjazdach, bo dają lepszą przyczepność. Dla drobniejszych osób tani a więc niestety cięższy „29-calowiec” przez jego dwa wielkie „żyroskopy” będzie trudny w prowadzeniu,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy