Bomba nie wybiera

Porady

Doświadczył jej chyba każdy kolarz. Pozornie nie wydaje się niczym strasznym, choć w rzeczywistości jest naprawdę groźna. Krąży o niej wiele historii. Jej objawami są: osłabienie, pogorszenie wydolności, zawroty głowy, drżenie rąk, zaburzenia koordynacji, wilczy głód, senność, dezorientacja i zwiększona drażliwość. Mówi się, że nie wybiera. Bomba.

 

Mechanizm zegarowy bomby

Z fizjologicznego punktu widzenia zjawisko to nazywamy hipoglikemią, czyli spadkiem poziomu glukozy we krwi poniżej wartości referencyjnych. W celu zrozumienia zjawiska hipoglikemii występującej podczas wysiłku fizycznego konieczna jest znajomość zachodzących wtedy w organizmie procesów metabolicznych. Mięśnie potrzebują do pracy energii, której źródłem jest jedzenie, a dokładnie zawarte w nim tłuszcze i węglowodany. Po spożyciu posiłku pokarm jest trawiony i, zależnie od aktualnych potrzeb organizmu, na bieżąco przekształcany na energię lub magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej oraz glikogenu mięśniowego i wątrobowego. Zapasy te są następnie w miarę potrzeb zużywane.

Tkanka tłuszczowa to praktycznie nieograniczone źródło energii, jednak do jej spalania niezbędny jest tlen. Nie stanowi to problemu w spoczynku i podczas wysiłku o niskiej intensywności, ale w trakcie wymagających treningów i wyścigów udział tłuszczu w dostarczaniu energii znacząco spada. Dzieje się tak, ponieważ zapotrzebowani...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy