Campagnolo Ekar

Ekwipunek

Ekar z trzynastorzędową kasetą to pierwsza, od lat dziewięćdziesiątych XX wieku, grupa stworzona do użytku terenowego przez Campagnolo.

Grupy Euclid, Centaur i Olimpia wyglądały bardzo dobrze…, ale XT wyglądało jeszcze lepiej. Po totalnej klęsce związanej z technicznym niedopracowaniem komponentów MTB Campy zdecydowanie wycofała się z jakichkolwiek prac nad wprowadzaniem nowinek do „górali”. Dopiero pojawienie się gravelingu przywróciło włoskiej marce chęć do majstrowania przy komponentach, na których można poruszać się poza nawierzchniami uszczelnionymi bitumenem.
Ekar jest spektakularny. Ale nie ze względu na brak przedniej przerzutki. Ważniejsze jest to, że trzynasty tryb kasety rekompensuje ten brak, a w zestawie może się pojawić tryb o dziewięciu ząbkach. Dzięki niemu można uzyskać szybkie przełożenia i to bez konieczności stosowania trybów wielkości młyńskiego koła. Nasze badania wykazały, że pojawienie się trybu 9 z. zdecydowanie poszerza zakres przełożeń. Bardziej niż dodanie kolejnej koronki z większą liczbą zębów. Campagnolo może bez obaw obwieszczać światu, że Ekar to najlżejsza grupa do gravelingu. Testowana przez nas wersja waży zgodnie z danymi producenta 2427 g, choć z mniejszą i ciaśniejszą kasetą może być jeszcze lżejsza i ważyć 2385 g. Zakładając, że informacje od Campy są skrupulatne, to Force AXS 1×12, ważący 2648 g czy GRX 810 1×11 – 2535 g 
są jednakowo cięższe. Z tych porównań wychodzi, że Ekar nie dość, że jest bardziej funkcjonalny, bo ma więcej przełożeń niż wspomniana konkurencja, to jest na dodatek lżejszy i tańszy. Dopiero Rival AXS jest dla Campy konkurencyjny cenowo. Dla naocznego porównania mas odsyłamy na www.wagarowerowa.pl.
Kompletną grupę testowaliśmy na Exploro Race z suportem na 40 z. i oponami 40 mm, kaseta miała zakres 9–42 i była „środkową” opcją proponowaną przez Campę pod przydomkiem Race. Można wybrać jeszcze ciaśniejszą kasetę Endurance – 9–36 i oferującą większe tryby Adventure – 10–44.

Korby
Cena: 1800 zł
Masa: 658 g (42 z. 170 mm)
Wersje: długości – 165, 170, 172.5 i 175 mm, koronki – 38, 40, 42, 44 z.

 


Mają posągowe kształty, co świetnie kontrastuje z zaskakującym i unikalnym dla każdego egzemplarza laminowaniem pasm włókna. Jedni są zachwyceni, innych ten „marmurek” odrzuca. Charakterystycznie dla Campy, w kompozytowe...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy