Dołącz do czytelników
Brak wyników

Thule VeloSpace XT 3 i Thule BackSpace XT

Artykuł | 8 marca 2019 | NR 22
0 1659

Największa platforma do przewozu rowerów na haku w ofercie Thule. 

Największa, najbardziej prestiżowa i wszechstronna zarazem. Do trójstanowiskowego bagażnika można dołożyć dodatkową szynę VeloSpace XT Bike Adapter na czwarty rower (dlatego napisałem „największa”).

Thule oferuje także dedykowany temu bagażnikowi box Thule BackSpace XT, który zamocowany na VeloSpace pozwala przewieźć w zamykanym schowku 300 l. bagażu. W tej konfiguracji z Bike Adapterem można zabrać jeszcze jeden rower.

Mocowanie platformy na haku jest proste, ale nielekkie. Wprawdzie masa ustrojstwa wynosi 21 350 g, czyli tylko ciut więcej niż konkurencja, ale gabaryty, zwłaszcza szerokość i długość, wymagają do mocowania na haku sporo siły - drobna kobitka sobie nie poradzi. Na szczęście po ułożeniu na haku VeloSpace sam się stabilizuje i nie trzeba go podtrzymywać, a wypoziomowanie nie wymaga tężyzny i łatwo to skoordynować z dociśnięciem dźwigni. Jednak trzeba wspomnieć, że są na rynku produkty, w których na hak nakłada się spionowany bagażnik – co jest łatwiejsze, a dźwignię wyeliminowano, dzięki czemu zapięcie jeszcze łatwiej skoordynować. Szerokość platformy utrudnia wetknięcie wtyczki w gniazdo zamocowane pod zderzakiem (w hakach z wbudowanym gniazdem jest łatwiej), ale podoba nam się „ślepe” gniazdko zapobiegające majtaniu się wtyku kiedy nie jest połączony z samochodem, bo pomaga w montażu bagażnika. Rynienki mają przetłocznia, dzięki którym doskonale stabilizują się koła szosówek, gravelówek. Górale oraz rowery plus sadowią się w szerszych wytłoczeniach. Duży plus dla Thule. Zapięcie roweru, a więc miękkość pasków, jakość działania klamer oraz wrażenia związane z zaciskaniem uchwytów na ramy jasno tłumaczą dlaczego Thule uznawane jest za markę premium. Doskonałe są gumowane pokrętła, niezwykle wygodny ze względu na zakres rozpinania jest system przypinania ramion do pałąka, co skraca proces montażu kolejnych rowerów. Szerokość pałąka pozwala zamontować skomplikowane fulle, co jest bardzo trudne w świetnym skądinąd modelu EasyFold. Piktogramy pokazują nawet jak zamknąć zamki (jeden klucz do wszystkich). System odchylania jest dopracowany i działa za jednokrotnym naciśnięciem pedału. Pomyślano o wszystkim. Kardynalnie poprawiono system mocowania dodatkowej szyny na czwarty rower!

Wpinana jest na zatrzask, ale odpina się po naciśnięciu dźwigni, można ją nawet zabezpieczyć zamkiem przed kradzieżą. Z tych czynności to przekręcenie kluczyka zajmuje najwięcej czasu. 

Szosy pakują się dobrze, smukłe trekkingi również, górale... wchodzą na ścisk, ale użytkownicy rowerów z boostem będą musieli poświecić montażowi więcej czasu i uwagi. Test wykazał, że rynienki rozstawione są na szerokość 185 mm, co często wywołuje interferencje pomiędzy widelcami i wahaczami współczesnych rowerów, nie tylko enduro. Pianka termoizolacyjna do zabezpieczenia goleni i wahaczy jest niezbędna.

Sytuację ratuje fakt, że adapter na czwarty rower odsuwa go na rekordowo dużą odległość – 230 mm. Niemniej jednak załadowane rowery są stabilne i skutecznie (pod warunkiem staranności montażu) zabezpieczone.

 

VeloSpace pozw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy