Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekwipunek

29 czerwca 2022

NR 60 (Czerwiec 2022)

Coros Vertix 2 Apex Pro Pace 2

0 113

O firmie Coros mogliśmy pierwszy raz usłyszeć w roku 2016 przy okazji projektu typu kickstarter ich kasku Linx. Był on na tyle innowacyjny, że umożliwiał bezpieczne prowadzenie rozmów podczas jazdy, a także słuchanie muzyki oraz komend nawigacyjnych dzięki przewodnictwu kostnemu.

Ich pierwszy zegarek – Pace – miał premierę w roku 2018, a od tego czasu kolekcja była systematycznie powiększana o nowe modele. My przetestowaliśmy trzy zegarki z aktualnej oferty, reprezentujące różne półki cenowe – flagowego Vertix 2 oraz tańsze modele Apex Pro i Pace 2.

POLECAMY

Budowa i obsługa

Vertix 2 jest zegarkiem dużym i dość ciężkim (89 g), bo ma obudowę wykonaną ze stopu tytanu z powłoką PVD z tytanowym pierścieniem (Grade 5) oraz szafirowe szkło z powłoką DLC (Diamond Like Carbon). Co sprawia, że wygląda jak drogi szwajcarski zegarek, a zarazem czyni to z niego przedmiot nieomal niezniszczalny, a na pewno kompana do najtrudniejszych wyzwań. Cechą wyróżniającą wszystkie zegarki Coros, w tym model Vertix 2, jest obsługa menu za pomocą specjalnego pokrętła cyfrowego – obracając nim, zmieniamy funkcje, a wciskając, wybieramy je. Rozwiązanie jest pomysłowe i bardzo intuicyjne, dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu, ale tak naprawdę swoje zalety pokazuje w czasie uprawiania sportu, naszym subiektywnym zdaniem jest wygodniejsze niż przyciski, słabiej sprawdza się tylko wtedy, gdy obsługujemy je w rękawiczkach. Dodatkową opcją jest ekran dotykowy, na którym palcem możemy przewijać dane podczas włączonej aktywności, a także mapę w trybie nawigacji. Dodatkowe przyciski znajdujące się po bokach pokrętła służą tylko do wychodzenia z menu (dolny) oraz włączania podświetlenia (górny). Unikalną cechą dla osób, które noszą zegarek na prawej ręce, jest możliwość założenia go „do góry nogami”, tak aby pokrętło było wygodnie dostępne od strony dłoni, a w opcjach odwrócenia ekranu o 180 stopni. W menu można też zaprogramować, czy ekrany będą przewijać się zgodnie z kierunkiem działania pokrętła czy odwrotnie.
 


Vertix 2 daje możliwość zmiany wyświetlanych tarcz. Jest to oczywiście kwestia gustu, jednak naszym zdaniem wszystkie oferowane projekty są bardzo bogate w różnorodne elementy, a przez to mało czytelne, zabrakło nam wśród nich takich bardziej ascetycznych, w których ilość danych będzie ograniczona, ale przez to będą czytelniejsze i praktyczne dla osób, które na co dzień nie potrzebują więcej danych niż godzina i data.


 


Funkcje sportowe i codzienne

Vertix 2 wspiera uprawianie wszystkich popularnych sportów, a także monitoruje stan organizmu oraz posiada funkcje smartwatcha. Wśród prawie 30 dyscyplin znajdziemy te najbardziej nas interesujące: rower, bieganie, pływanie oraz triathlon, ale jest też wiele specjalistycznych, m.in. tryb wspinaczki górskiej, do której zegarek ma także dodatkowy zewnętrzny uchwyt do zawieszenia go na uprzęży. Coros szczyci się też specjalnym trybem do biegania po stadionowej bieżni. Sprawdziliśmy i faktycznie zapis śladu oraz zliczanie dystansu są wzorowe. Do zegarka można wgrać ułożony wcześniej plan treningowy, jednak nie oferuje indywidualnych sugestii treningowych, opartych na aktualnym stanie wytrenowania. Natomiast dzięki technologii Coros EvoLab umożliwia śledzenie poziomu zmęczenia, obciążenia treningowego i VO2max. Zegarek ma wbudowany nadgarstkowy pomiar tętna, a także pomiar mocy biegowej. Wyniki pomiaru tętna nie odbiegają od konkurencyjnych czujników nadgarstkowych. Jednak wskazania mocy biegowej należy traktować mocno orientacyjnie, zarejestrowane przez nas pomiary różniły się znacznie (ponad 50 W), nawet pomiędzy trzema zegarkami Corosa. Ta technologia u wszystkich producentów jest ciągle w fazie rozwoju, w którym nie pomaga brak standardu pomiaru mocy biegowej. Vertix 2 ma także pomiar natlenienia krwi (SpO2) oraz HRV (zmienności rytmu zatokowego) na podstawie EKG podczas minutowego testu, w czasie którego widzimy wykres pracy serca, a po nim otrzymujemy indeks stresu. Wyniki jednak nie są zapisywane ani w zegarku, ani w aplikacji. Poza sportowymi Vertix 2 ma również funkcje smartwatcha: całodobowy zapis tętna, monitorowanie snu oraz czasu regeneracji. Wyświetla wiadomości i powiadomienia z telefonu, liczy przebyte kroki i piętra oraz spalone kalorie. Do pamięci zegarka można skopiować 32 GB plików MP3 z muzyką i słuchać jej na sparowanych przez Bluetooth słuchawkach. Nie obsługuje on jednak serwisów typu Spotify, Amazon lub Apple Music, nie ma także opcji sterowania odtwarzaniem muzyki z telefonu.
 


Systemy satelitarne i czas pracy

Vertix 2 daje możliwość szerokiego wyboru systemów satelitarnych, z których możemy korzystać. Może to być sam GPS lub 4 systemy (GPS, Galileo, QZSS oraz Glonass wymiennie z Beidou. Jeżeli nie wiesz, co te nazwy oznaczają, zobacz artykuł na str. 68). Dodatkowo zegarek ma najnowszy tryb podwójnej częstotliwości odbioru sygnałów GNSS – Dual Channel, który zwiększa dokładność zapisu. Jednak nie zawsze i nie potrafimy wskazać, od czego to zależy, np. na szczycie Kopca Piłsudskiego w Krakowie wśród testowanych pięciu zegarków to Vertix 2 miał największy błąd przesunięcia śladu.

Z opcjami odbioru sygnału satelitarnego ściśle wiąże się zużycie energii. Musimy podkreślić, że zegarki firmy Coros mogą służyć za wzór długiej pracy na baterii, choć w trybach, które przetestowaliśmy, czasy różniły się od deklarowanych. W Vertix 2, gdy włączymy sam GPS, to wg producenta powinien pracować przez 140 godzin, a w trybie UltraMax będzie to aż 240 godzin. W najbardziej „prądożernym” trybie podwójnej częstotliwości odbioru z czterech systemów satelitarnych producent deklaruje pracę przez 50 godz., ale w teście uzyskaliśmy tylko 30 godz., co jest dobrym wynikiem.

Coros Apex Pro i Pace 2

Obydwaj młodsi bracia Vertixa są mniejsi i lżejsi (patrz tabelka), ale też ich obudowy wykonane są z mniejszym rozmachem. Apex Pro ma aluminiową obudowę z tytanowym pierścieniem oraz szafirowym szkłem, koperta Pace 2 wykonana jest z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym, a ekran chroni szkło Corning. Apex Pro dysponuje ekranem dotykowym oraz nawigacją na mapach, jednak nie mierzy HRV i nie ma trybu Dual Channel. Nie oferuje także możliwości słuchania muzyki. Zegarek...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy