Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat

2 marca 2020

European MTB Summit 2020 w Polsce!

48

European MTB Summit to wydarzenie jedynie w swoim rodzaju - łączy w sobie poszerzający horyzonty program dydaktyczny z luzem zlotu rowerowego. Wykłady, warsztaty, dyskusje i wycieczki tematyczne przeplatane są zwiedzaniem okolicy, imprezami przy i z rowerami, no i oczywiście jazdą.

 

W tej unikalnej atmosferze spotykają się różne światy. Prezesi wielkich firm, przedsiębiorcy, eksperci z różnych dziedzin, aktywiści, zarządcy terenów, przedstawiciele władz publicznych. Codzienność każdego z nich jest inna, ale rozmawiają ze sobą godzinami, bo łączy ich pasja do dwóch kółek oraz chęć, aby MTB się rozwijało.

 

Hasłem przewodnim tegorocznego szczytu jest współpraca ogółem, ale zwłaszcza ta pomiędzy społecznością rowerową, budowniczymi tras, zarządcami terenu i lokalnymi władzami. Trwa on trzy dni, więc jego uczestnicy bez problemu zdążą dowiedzieć się nowości z różnych branży mających wpływ na MTB, poznać dobre praktyki, zdobyć kontakty przydatne w przyszłych projektach oraz po prostu odetchnąć od codzienności.

 


 

 

Pierwszy MTB Summit w Polsce - Świeradów-Zdrój 2020

Siódmy coroczny European MTB Summit odbędzie się 22-24 maja w Polsce, a dokładnie w Świeradowie-Zdroju. Otoczony Górami Izerskimi, stanowi idealne pole zabaw dla miłośników kolarstwa górskiego. Szlaków jest mnóstwo i prowadzą w niezwykle klimatyczne zakątki - czasem po szutrze, innym razem po korzeniach, a najczęściej po mniejszych lub większych kamieniach. Ciekawe trasy biegną zarówno w górę jak i w dół, z przewagą bardziej technicznych odcinków w wyższych partiach gór i płynnych single tracków w dolnych.

 

 

 

 

Różnorodne trasy nie tylko będą podporą rozrywkowej części szczytu, ale także staną się znakomitą pomocą dydaktyczną w części merytorycznej. Hasłem szczytu są w końcu różne aspekty współpracy przy tworzeniu tras rowerowych. Rozmawiając o tym w Świeradowie-Zdroju nie trzeba się ograniczać do przykładów teoretycznych - wystarczy wyjść z hotelu, wsiąść na rower i dyskusję prowadzić na autentycznych trasach. Naturalnych i tych zbudowanych specjalnie z myślą o rowerzystach; oddanych do użytku ponad 10 lat temu albo tych sprzed 1,5 roku; zaprojektowanych i zbudowanych przez różne osoby z innych źródeł finansowania; na terenach o większym lub mniejszym natężeniu ruchu turystycznego.

 

 

 

 

 

Program w skrócie

Ogólne założenia tegorocznego programu to przekazanie jak największej ilości informacji oraz wykorzystanie do maksimum lokalnych tras MTB i innych atrakcji na świeżym powietrzu. Dlatego nie zabraknie tradycyjnych już wykładów i sesji równoległych z prezentacjami i warsztatami, ale część z tych ostatnich nie będzie się odbywać w salach, tylko w terenie. Do niektórych trzeba będzie dojechać na rowerze, do innych dojść. Pozwoli to zachować świeżość umysłu w godzinach popołudniowych oraz wykorzystać istniejące przykłady rozwiązań tras do rzeczowych warsztatów.

 

 

 

 

Nie zabraknie też okazji do jazdy na rowerze. Codziennie rano przed wykładami lokalni przewodnicy będą pokazywać pełen wachlarz okolicznych tras - od tych bardzo prostych po super trudne. Wieczorny program integracyjny też będzie w jakiś sposób rowery wykorzystywał - czy to przez dojazd na nich, czy przez zabawy z nimi. Ukoronowaniem imprezy będzie niedzielna wycieczka rowerowa dla wszystkich, która pokaże największe rowerowe atrakcje okolicy.

 

Więcej szczegółów programu pojawi się wkrótce na stronie wydarzenia.

 

 

 

Szczegóły i zapisy

Szczyt będzie się odbywał w hotelu Cottonina w Świeradowie-Zdroju, stamtąd też będą się zaczynać wszystkie wycieczki. Informacje jak dotrzeć do hotelu, opis Świeradowa-Zdroju i lokalnej sieci tras rowerowych znaleźć można na stronie wydarzenia. Tam też można się zarejestrować na Summit i zarezerwować nocleg. Rejestracja ruszyła 29 stycznia i kończy się 14 maja. Ceny są progresywne, więc im szybciej się zapiszesz tym lepiej.

 

www.mtbsummit.eu

 

 

 

 

IMBA Europe i POMBA

IMBA Europe jest stowarzyszeniem non-profit i kolektywem grup wspierających MTB, stowarzyszeń tras MTB, budowniczych tras, miast i regionów przyjaznych rowerom oraz partnerów z branży rowerowej. Misją IMBA jest tworzenie, ulepszanie i ochrona wspaniałych miejsc do jazdy na rowerach górskich. Wizją IMBA jest zwiększenie liczby rowerzystów poprzez zapewnienie łatwego dostępu do tras - od tych w pobliżu domu po kultowe w górach. Obecnie IMBA Europe ma członków w 23 krajach europejskich.

 

POMBA jest fundacją non-profit i członkiem IMBA Europe. Zgadzają się z misją IMBA Europe i ich podstawowymi wartościami - mówić, budować, szanować i jeździć. Ponadto są grupą świadomych rowerzystów górskich, którzy kochają MTB i wierzą, że polskie góry są idealnym miejscem do jazdy na rowerze. Doświadczenie projektantów szlaków i instruktorów MTB pozwala im robić wszystko, aby infrastruktura MTB w Polsce była zrównoważona i dobrej jakości, a liczba osób jeżdżących na rowerach górskich stale rosła.


 

Strona wydarzenia

www.mtbsummit.eu

 

 

Partnerzy

 

Foto: Agnieszka Jurewicz

 

 

Przypisy