Dołącz do czytelników
Brak wyników

Garmin Instinct 2 Solar

Artykuł | 23 maja 2022 | NR 59
0 117

Cena: 449,99 euro
Masa: 53 g
Garmin, www.garmin.com

Na początku tego roku, w cieniu premiery siódmej generacji topowych zegarków treningowych serii Fenix, miała miejsce także odsłona zmodernizowanych zegarków serii Instinct z cyferką 2. Instinct 2 zainteresował nas, gdyż ma znakomitą większość funkcji Fenixa 7, a kosztuje połowę mniej.
Instinct 2 w nowej odsłonie stał się pełnoprawnym zegarkiem multisportowym. Już podstawowa wersja ma profile do wszystkich popularnych sportów – od różnych typów biegania czy kolarstwa (także gravel i eMTB) przez pływanie, wycieczki i wyprawy, różne formy narciarstwa, golf do sportów łączących różne dyscypliny z triathlonem włącznie. Edycje specjalne skierowane są do surferów, kierowców ciężarówek, żołnierzy, spadochroniarzy oraz uprawiających e-sporty. Z zegarkiem możemy sparować zewnętrzne czujniki w standardach BT Smart i Ant+, łącznie z miernikami mocy oraz trenażerami. Jednak zegarek nie wspiera grup Di2 oraz eTap, radaru i świateł Varia. Instinct 2 dołącza do najnowszych serii zegarków, w których konfiguracji prawie wszystkich ustawień dokonujemy także z poziomu aplikacji na smartfonie. Możesz skonfigurować i dostosować używane profile sportowe, dane wyświetlane w każdej z aktywności, a także prawie wszystkie ustawienia dotyczące zegarka, takie jak tryby satelitów GPS, alerty i inne. Tylko zewnętrzne czujniki trzeba podłączać z poziomu zegarka.
 

POLECAMY


W testowanym zegarku znajdujemy topowy nadgarstkowy sensor pracy serca – Elevate Gen4. Dzięki niemu dostępne jest całodobowe monitorowanie tętna, a także monitorowania natlenienia krwi (SpO2) oraz częstości oddechów, a co za tym idzie wskaźniki stanu organizmu, takie jak poziom wytrenowania, stresu, regeneracji czy jakości snu. Także w podstawowych aktywnościach sportowych (łącznie z pływaniem) ten sensor sprawdza się bardzo dobrze. Jednak do intensywnych ćwiczeń tempowych zalecamy czujnik HR na klatkę piersiową. Natomiast chipset GPS to znany ze starszych modeli Garmina produkt firmy Sony. Do jego dokładności nie mamy większych zastrzeżeń. Dla zwiększenia precyzji można włączać dwa systemy GNSS, np. GPS + Galileo. Wszystkie wersje Instincta w wersji Solar obsługują płatności zbliżeniowe Garmin Pay. Dodatkowo tę funkcję ma także wersja Dēzl, przeznaczona dla kierowców ciężarówek.
Dzięki panelom słonecznym wbudowanym w wyświetlacz znacząco wzrasta czas pracy zegarka w wersji Solar przy korzystaniu z poszczególnych funkcji. Aby było to możliwe, Garmin określa, że dziennie zegarek powinien być oświetlony przez co najmniej trzy godziny światłem o natężeniu 50 tys. luksów. Jest to wartość, jaką bez problemu osiągniemy w naszych warunkach w średnio słoneczny dzień. Pobyt na słonecznej plaży w lecie to już ok. 100 tys. luksów. Przykładowo w trybie zegarka wersja bez paneli będzie pracowała do 28 dni, a Solar przy dobrych warunkach w ogóle nie będzie wymagał ładowania!
My zrobiliśmy test maksymalnego ciągłego czasu pracy podczas biegania (włączone GPS + Galileo, wyłączony BT i HR) i uzyskaliśmy wynik 43,5 godziny pracy w słonecznych warunkach (3 dni i 2 noce), czyli o 4,5 godziny krócej od czasu deklarowanego przez producenta oraz 33,5 godzin pracy w całkowitej ciemności, czyli aż o 3,5 godziny dłużej niż podaje Garmin.
Zegarek ma też specjalny tryb ekspedycji, w którym dane zapisywane są bardzo rzadko (np. co 15 min, co pół godziny, co godzinę lub rzadziej, dodatkowo bez zapisu w nocy). W tym trybie wersja bez paneli wytrzyma nawet 32 dni, a wersja Solar nie będzie wymagała ładowania. Widać więc, że niewielki rozmiarami panel słoneczny daje całkiem dużo. Przydatną zmianą jest to, że zegarek podaje pozostały czas pracy (w dniach lub godzinach) w zależności od włączanej aktywności. Dodatkowo na bieżąco można wyłączać niektóre czujniki, aby wydłużyć czas pracy. Przykładowo wyłączenie nadgarstkowego czujnika tętna (tzw. tryb kurtki) lub przełączenie na czujnik piersiowy wydłuża czas z 35 do 40 godzin pracy.
 

Seria Instinct wizualnie różni się od reszty zegarków z oferty Garmina. Jego koperta wykonana z mocnego polimerowego plastiku w różnych kolorach (w zależności od wersji – Standard, Camo, Surf, Tactical, Dēzl, Esports) obejmuje także brzegi wyświetlacza. Ma to na celu jego ochronę, jako że ta seria rekomendowana jest do ekstremalnych wycieczek i wypraw. Mamy tu mocne skojarzenia z linią G-Shock konkurencyjnej firmy. W każdej wersji ekran zabezpieczony jest wzmocnionym szkłem odpornym na uderzenia i zarysowania. W prawej części wyświetlacza znajduje się na stałe okrągły obszar, w którym mogą być wyświetlane grafiki lub wartości liczbowe. To kolejny drobiazg niespotykany w żadnym innym zegarku Garmina. W pomysłowy sposób wykorzystywane jest to do objaśniania przełączanych funkcji zegarka. Natomiast sam wyświetlacz jest monochromatyczny, ma niewielki rozmiar i rozdzielczość. W praktyce wyświetlane na...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy