Jak zwiększyć zasięg jazdy?

Ekwipunek

Mocne nogi są warunkiem niezbędnym, gdy chce się pojechać naprawdę daleko, jednak nie zawsze wystarczającym. Zmęczenie organizmu to złożony proces, a ból mięśni wywołany przez wstrząsy i drgania często pojawia się szybciej niż zmęczenie pedałowaniem i bywa czynnikiem decydującym o tym, czy jesteśmy w stanie kontynuować jazdę.

Przez 2–3 godziny nasz organizm jest w stanie wiele wytrzymać, jeżeli jednak chcemy jechać cały dzień, a potem następny i kolejny, trzeba zadbać o wszystkie aspekty, zaczynając od komfortu i ergonomii jazdy.

Opony

W rowerach pozbawionych systemów amortyzacji i opony stanowią element mający największy wpływ na komfort jazdy. Im więcej drgań i wstrząsów pochłoną, tym wolniej będzie kumulowało się zmęczenie jadącego. Rolę amortyzatorów opony odgrywają tym lepiej, im większa jest ich objętość. Z drugiej jednak strony, nie warto przesadzać, bo im są szersze, tym większe generują opory toczenia, dlatego rozmiar należy dobrze dobrać do stylu jazdy. Optymalne będzie 35–38 mm, jeżeli dużo jeździsz po asfalcie, powyżej 40 mm – jeżeli głównie poruszasz się w terenie. Z oponami nierozerwalnie związane jest też zagadnienie ciśnienia, na jakim jeździmy. Przy niższym opona lepiej pracuje, ale też rosną opory toczenia i ryzyko przebicia dętki. W obu warto dobierać ciśnienie do warunków jazdy (inne na asfalt, inne w teren) oraz zainwestować w systemy bezdętkowe pozwalające bezpiecznie jeździć na niskim ciśnieniu.

Amort

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy