Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat

30 kwietnia 2020

Majówkowa jazda w czasie epidemii

0 424

W okresie epidemii wszyscy musimy przestrzegać dodatkowych zasad bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak korzystać z uroków wiosny z wysokości siodełka, a jednocześnie dbać o swoje zdrowie.


POLECAMY

Ruch i sport są bardzo ważne w naszym życiu, a dla rowerzystów zaczyna się teraz najlepszy sezon. Od 20. kwietnia ponownie wolno wychodzić z domu w celach rekreacyjnych i jeździć na rowerze po parkach czy lasach. Niezależnie od tego, czy jeździsz rekreacyjnie, sportowo czy też rower jest dla Ciebie po prostu środkiem transportu, obecnie musisz przestrzegać dodatkowych zasad, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.


 

Zasłaniaj usta i nos

 

Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy wszystkich osób, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych. Trzeba zasłaniać twarz we wszystkich przestrzeniach wspólnych, czyli np. na ulicy, 

na parkingu, na korytarzu w bloku, ale także w parku czy na plaży. W lasach wolno przebywać bez maski, ale jeśli jesteś w uczęszczanym miejscu, rozsądniej będzie zasłonić twarz. Ważne jest to, 

że im więcej osób poprawnie zasłania twarz, tym mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Maseczka ma chronić nie tyle nas samych, ile inne osoby, a ponieważ ocenia się, że około 80 procent chorych nie ma żadnych objawów, najbezpieczniej jest zakładać, że każdy może przenosić wirusa COVID-19 nieświadomie.


Wszyscy wiemy, że podczas intensywnego ruchu ważny jest swobodny oddech, a maseczka poważnie ogranicza komfort treningu. Niewystarczający dopływ tlenu podczas wysiłku jest ryzykowny dla zdrowia, dlatego starannie dobierz metodę zasłaniania nosa i ust na czas jazdy na rowerze. Raczej nie sprawdzą się apteczne maseczki jednorazowe ani maseczki bawełniane, ponieważ mocno ograniczają możliwość oddychania, a poza tym szybko robią się wilgotne, co dodatkowo utrudnia oddech oraz umożliwia przenikanie wirusa. Nie będą też pomocne popularne w dużych miastach maski przeciwsmogowe, chyba, że twoja maska przeznaczona jest specjalnie do uprawiania sportu. Dobrym wyborem będzie specjalna maska do jazdy na rowerze lub różnego rodzaju kominy czy „buffy”. Postaw na tkaninę, która odprowadza wilgoć i błyskawicznie schnie. Pamiętaj, żeby uprać lub zdezynfekować ją po powrocie do domu.

 

Zachowaj odstęp

Maska na rower i inne zasłony umożliwiające swobodny oddech nie są skuteczną barierą dla wirusa. Dlatego tym bardziej dbaj o to, aby zachować odpowiedni dystans od innych osób. Zalecana odległość to minimum 2 m.


Szczególnie na treningi wybieraj  mało popularne pory. W sobotnie, słoneczne popołudnie wszędzie można spodziewać się ruchu - przejedź się więc wcześnie rano lub pod wieczór. Jeśli twoja trasa jest bardzo uczęszczana, rozważ poszukanie innej, gdzie spotkasz mniej ludzi.

 

Myj ręce

WHO...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy