Dołącz do czytelników
Brak wyników

POC Kortal Race MIPS

Artykuł | 5 stycznia 2022 | NR 56
0 183

Cena: 1150 zł
Masa: 398 (M)
PM Sport, www.pmsport.pl

 

POLECAMY

Wiecie, dlaczego drogie kaski dobrze wyglądają i wszyscy chcą je nosić? Bo ich projektanci bardzo dokładnie „układają” materiał i stosują przemyślane rozwiązania, żeby kask, spełniając wymogi ochronne i normy, nie miał zbyt dużej skorupy. Kortal ma odważny kształt, ale jest bardzo kompaktowy i użytkownik nie wygląda, jakby założył na głowę wiadro.

 

Co się nie doćwiczy, to się dowygląda, no nie? Skorupa z EPS-u jest wzmocniona wewnętrzną strukturą z aramidu, węglowego włókna o kapitalnych parametrach, a trójczęściowy inmold osłania EPS przed zniszczeniem na wszystkich krawędziach. Bardzo głęboko osłania potylicę i skronie, a mimo to kask nie jest przesadnie ciężki. Jak ulał pasują do niego goglopodobne okulary Devour i duże gogle POC Ora.

 

Pasek gogli nie zasłania żadnego z otworów wentylacyjnych, a są one ogromne. Kortal spełnia bardziej wyśrubowaną pod względem prędkości i obciążeń normę bezpieczeństwa niż inne kaski MTB. Norma NTA8776 niezbędna dla kasków przeznaczonych do jazdy e-bike’ami w mateczniku rowerów, czyli Holandii.

 


 


Ficzury

POC szczyci się jeszcze innymi funkcjami mającymi zwiększać bezpieczeństwo użytkownika. Są to: identyfikator medyczny NFC przechowujący w czipie zatopionym w kasku ważne informacje medyczne i kontakty, aby ratownicy mieli do nich błyskawiczny dostęp, oraz reflektor RECCO® do lokalizacji ofiar. Jest też opatentowany daszek z możliwością odłamania, aby zmniejszyć przeciążenia szyi i zmniejszyć prawdopodobieństwo obrażeń oraz MIPS Integra  – nowy, całkiem niewidoczny, system przeciwdziałający uderzeniom skośnym firmy MIPS.


Identyfikator medyczny NFC jest dobrze oznaczony i dzięki niemu ogarnięty w technologiach ratownik ze smartfonem lub iPhonem nowszym niż X dotrze do podstawowych danych medycznych, tak jak przy płaceniu telefonem i to nawet gdy nie ma zasięgu. Jeśli ma zainstalowaną aplikację twICEme oprócz danych kontaktowych ofiary i jego ICE ratownik uzyska informacje dotyczące np. ubezpieczenia, rozrusznika serca, grupy krwi, cukrzycy, uczuleń, noszenia soczewek kontaktowych (niektóre trzeba wyjąć po określonym czasie) oraz dane ułatwiające rozpoznanie, czy dane przypisane są właściwej ofierze.

 

Formularze twICEme uwzględniają też takie dane, jak dawstwo narządów czy wyznawaną religię. Grubo, ale z sensem. Reflektor RECCO mogli sobie darować, bo stawia wysokie wymagania poszukującym ratownikom, trudno mi sobie wyobrazić stosowanie ogromnego wykrywacza Recco w poszukiwaniu rowerzystów, ale od przybytku głowa nie boli. Odłamywalny daszek ma sens, choć nie jest to funkcja niespotykana u konkurencji, w przeciwieństwie do najnowszego MIPS-a Integra.

 

W dziedzinie zabezpieczenia uderzeń skośnyc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy