Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekwipunek

23 maja 2022

NR 59 (Maj 2022)

Skarpety kolarskie

0 127

W listopadzie 2018 roku Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) wprowadziła przepis mówiący o maksymalnej wysokości skarpet i ochraniaczy na buty (w tym owiewek aero stosowanych podczas jazdy na czas) noszonych przez zawodników podczas wyścigu. Zgodnie z nowymi przepisami skarpety mogą sięgać nie wyżej niż do połowy wysokości kości strzałkowej zawodnika.

Podczas gdy w zawodowym peletonie „moda” na wysokie skarpety wzięła się z teorii marginal gains, czyli kumulacji mikrozysków dzięki zastosowaniu niewielkich, pozornie nieznaczących ulepszeń, takich jak właśnie odrobinę wyższe skarpety, które powodują ciut niższy opór aerodynamiczny, tak amatorzy ślepo podążają za peletonem, wprowadzając modę do mainstreamu. Nie oszukujmy się, moda na wysokie skarpety to w naszym światku tylko moda. Niemniej szanujący się kolarz szosowy nie wyskoczy na ustawkę w stopkach, skarpetki ledwo za kostkę też odpadają. Mam rację? Czy pstrokate skarpetki „nie do pary” jeszcze uchodzą? Czy skarpetki muszą pasować do reszty? Czy powinny być białe? Czy absolutnie nie mogą? Czy, o zgrozo, mogą się marszczyć i skręcać?! I jaki mandat wymierza policja stylowa za podkolanówki?
Podkolanówki, przynajmniej gdybym ja była dzielnicowym policji stylowej, ścigane byłyby z pełną złośliwością i nieprzejednaniem. Podkolanówki, umówmy się, są dopuszczalne tylko na wyścigach typu Red Bull Goni Pony (czytaj na stronie 92) i tylko do plisowanej kiecki! Inne skarpetkowe odstępstwa, poza rażącym niechlujstwem, są dopuszczalne, nie bądźmy ekstremistami, nie jesteśmy z komisji UCI!
Czy zwykła skarpetka może zaoferować coś, za co będziemy jej wdzięczni podczas długiej jazdy w letni dzień? Oto kilka technologii, które pozwolą Waszym skarpetkom uczynić krok do spełnienia marzeń o byciu promem kosmicznym.

POLECAMY

CoolMax
Opracowane przez koncern DuPont nowoczesne włókno poliestrowe przeznaczone do produkcji odzieży. Jego głównym zadaniem jest zapewnianie dobrej wentylacji ciała i utrzymywanie suchej powierzchni skóry. Technologia Coolmax oznacza włókno zbudowane z 4 lub 6 hydrofobowych kanałów, dzięki którym wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz tkaniny. Taka budowa włókna zapewnia znacznie lepszą, w porównaniu do włókien naturalnych (np. bawełny), oddychalność oraz odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała. Nie grzeje, więc będzie gwarantować komfort stóp przy bardzo wysokich temperaturach.

Włókna merino
Naturalne włókno pozyskiwane z wełny owiec merynosów. Użytkownicy odzieży z wełny merino dzielą się na jej zagorzałych fanów oraz niewzruszonych jej własnościami. Przeciwnicy wyginęli lub zostali zamordowani przez zwolenników. Merino to religia. Wełna merino mimo bardzo cienkich włókien jest bardzo ciepła, dobrze odprowadza wilgoć, zapewnia dobrą termoregulację, co oznacza, że zarówno grzeje, jak i chłodzi, gdy jest to potrzebne. Jest miękka, nie gryzie, jest elastyczna, szybko wysycha i jest odporna na rozwój bakterii, a to oznacza, że nawet jak bardzo się spocisz, Twoje stopy powinny zostać pachnące. Skarpetki rzadko wykonuje się z czystej wełny merino. Często domieszkami są włókna poliestrowe, poliamidowe i elastan, by były wytrzymalsze i lepiej trzymały się na stopie. Wbrew pozorom skarpetki z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy