Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekwipunek

25 sierpnia 2022

NR 62 (Sierpień 2022)

Suunto 9 Peak

0 110

Zegarek z przydomkiem „Peak” jest rozwinięciem serii 9 oraz Spartan i większość funkcji ma identyczną z testowanymi przez nas wcześniej zegarkami produkowanymi przez Finów. Jednak kilka ciekawych nowości też się w nim znalazło.

 


Cena: 2129/2699 zł
Masa: 62 g
Sunnto, www.suunto.com
 


Budowa i obsługa

To, co najbardziej rzuca się w oczy, to zmiana wyglądu – zdecydowanie na korzyść. Żaden z ich topowych zegarków nie był tak mały i cienki, a przy tym tak minimalistycznie elegancki. Trzy przyciski zyskały podłużny kształt, a przy tym zostały zmniejszone i częściowo schowane pod główną częścią obudowy wyświetlacza. Mimo to nie ma żadnych problemów z ich znajdowaniem, a wciskaniu towarzyszy wyraźny i miły klik. Dodatkowo do obsługi jest też ekran dotykowy, który reaguje dokładnie i bez większych opóźnień. Zmniejszony wyświetlacz stracił trochę na czytelności – jest lekko nieostry, a wyświetlane komunikaty mają małą i cienką czcionkę. Podświetlenie ma tylko trzy poziomy jasności, ale zyskało funkcję automatycznej adaptacji do oświetlenia zewnętrznego.
Zegarek oferowany jest w dwóch wersjach różniących się jedynie materiałami koperty i pierścienia: droższy (2699 zł) ma obudowę tytanową, w tańszym zaś (2129 zł) obudowę wykonano ze stali nierdzewnej z poliamidem wzmocnionym włóknem szklanym. W obu szkło jest szafirowe. Na końcu miękkiego silikonowego paska zamiast szlufki jest teraz „bolec”, który trzeba wpiąć do dziurki, co nie zawsze udaje się za pierwszym razem. Za to bardzo podoba nam się nowe złącze do ładowania. Nie musi być precyzyjnie wpinane – wystarczy przyłożyć do spodu, a magnes zadba o resztę.
 


Wsparcie treningu

Dzięki współpracy Suunto z zewnętrznymi serwisami, m.in. TrainingPeaks, AI Endurance, RunMotion Coach, ScienceTraining, Ultra Trail Coaching, możemy do zegarka wgrać wszelkie wcześniej ułożone treningi – pojedyncze i strukturalne. Pojawią się one w opcjach aktywności SuuntoPlus Guides i stamtąd możemy je wybierać przed rozpoczęciem ćwiczenia. W zegarku mamy także nowe funkcje SuuntoPlus. Wśród nich między innymi: Burner – wylicza spalony tłuszcz i węglowodany, Climb – sumuje pokonane wzniesienia, Ghost runner – nadaje tempo biegowi, Variometer – dla paralotniarzy czy dane TrainingPeaks, takie jak moc pedałowania lub biegania oraz Training Stress Score (TSS) i Intensity Factor (IF). Możemy także planować ćwiczenia proste i interwałowe w samym zegarku z dodanymi rozszerzonymi celami treningowymi (opartymi na czasie trwania lub odległości). Zegarek współpracuje z zewnętrznymi czujnikami (opaska tętna, krokomierz, pomiar mocy itp.). Do ich parowania przeznaczony jest tylko protokół Bluetooth, a połączony może być tylko jeden. Kolejny usuwa poprzedni!

Funkcje sportowe i aplikacje współpracujące

Pod względem sportowym trochę się zmieniło na korzyść. Nadal wspiera 80 różnych dyscyplin sportowych, w tym kolarstwo (szosowe, górskie i trenażer), bieganie (płaskie i przełajowe), pływanie (na basenie i w wodach otwartych) oraz triathlon. Zmian w wyświetlanych danych na ekranach można dokonać tylko z poziomu aplikacji Suunto, można też utworzyć nowy tryb aktywności i dla niego zdefiniować wyświetlane dane na czterech ekranach.
Ze sposobami przełączania funkcji sportowych jest trochę zamieszania. Przykładowo w aktywności przycisk środkowy, który służył do jej rozpoczęcia, później służy do zmiany ekranów danych (tylko w jednym kierunku, bez możliwości przewijania wstecz). Natomiast górny, który do tej pory służył do przewijania ekranów, teraz służy do jej zatrzymania. W standardowo zdefiniowanych aktywnościach ekran dotykowy nie działa. Można to obejść, ustawiając niestandardowy czas pracy baterii i w nim włączyć dotykową obsługę w aktywności. W codziennym użytkowaniu trzeba patrzeć na strzałki i ikonki, które sygnalizują, który przycisk trzeba nacisnąć lub w którym kierunku przewinąć ekran albo puknąć, aby wejść głębiej w menu.
Serwis internetowy Sports Tracker, z którym łączy się zegarek od ostatniego testu, zdecydowanie zyskał na funkcjonalności i jest teraz centrum zbierania danych o aktywnościach. Ma standardowe podsumowania, wykresy oraz mapy dla poszczególnych aktywności, a także zawiera kalendarz oraz bazę sportowców, których śledzimy. Da się wyszukać trasy przebyte samodzielnie oraz innych sportowców albo zaplanować własną. W serwisie można sprawdzić postępy treningowe – produktywność, kondycję, zmęczenie oraz formę. Bardzo podobną funkcjonalnością cechuje się także aplikacja mobilna Suunto, z którą serwis wymienia obustronnie dane. Ciekawostką wyliczaną przez serwis jest zaoszczędzona dzięki jeździe na rowerze emisja gazów cieplarnianych (CO2e).
 

 

Czas pracy i tryby satelitarne

W każdej z dyscyplin sportu można decydować, w jakim trybie będą zapisywane dane, i zegarek odpowiednio poda nam, ile czasu mamy do dyspozycji. Czasy te różnią się pomiędzy danymi na stronie producenta a tym, co podaje sam zegarek – szacunki z zegarka podajemy w nawiasach. Mamy do wyboru cztery zdefiniowane tryby oraz jeden własny. Gdy wybieramy tryb „Osiągi”, zapis danych satelitarnych odbywa się co sekundę i mamy włączone: tętno z nadgarstka, ekran, Bluetooth oraz wibracje. Przeciętny czas pracy w tym trybie to 25 (28) godzin. My w re...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy