Veleta znaczy wiatrowskaz

Rowerem na Pico de Veleta

Przygoda

2598 metrów przewyższenia, 11 godzin drogi. Podróż na obcą planetę i z powrotem. Już sam rzut oka na południowohiszpańskie góry Sierra Nevada rozbudza wrażenie dziwności. A co dopiero, gdy człowiek znajdzie się w ich wysokich partiach, otoczony przez potęgującą się nicość? 
 

 

 

 

Wodzi wzrokiem po dalekich panoramach, przypomina sobie zapach ziemi, szuka kawałka cienia. Tymczasem znajduje jedynie wiatr szumiący między szprychami. Ale o tym za chwilę. Góry Sierra Nevada leżą w południowej części Hiszpanii, około 80 kilometrów od linii brzegowej Morza Śródziemnego. Na ich terenie rozciąga się Park Narodowy Sierra Nevada, choć próżno szukać w nim rozległych połaci zieleni, które obiecuje soczysta plama na mapie. Są to tereny surowe, suche i skaliste, wystawione na długotrwałe działanie silnego słońca, wiatru albo pokryte śniegiem.

Dla sakwiarza, czy kolarza oznacza to niezbyt przyjazne warunki, na które trzeba być przygotowanym. Veleta to potoczna nazwa drogi prowadzącej do szczytu Pico del Veleta, który wypiętrza się na wysokość 3398 m n.p.m. I jest to najwyżej położona w Europie asfaltowa droga. Wjechać na Veletę to dla sakwiarza lub kolarza tak, jakby zdobyć Mont Blanc. Dostępne wyżej na kontynencie są j...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy