Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat

3 kwietnia 2020

DODATEK NR (Marzec 2020)

Można? Można!
Ekologicznie podejście do produktów dla dzieci

168

To, że worki foliowe należy zastąpić płócienną torbą, wiedzą powoli wszyscy. Pojawia się też świadomość, że oszczędzanie wody i energii to odpowiedzialność za całą planetę, a nie tylko za domowy budżet. Mimo że czujemy się „mali i nieistotni” w swoich działaniach na rzecz środowiska, jesteśmy w stanie wiele rzeczy kontrolować. Z pewnością jako konsumenci winni jesteśmy środowisku świadomy wybór tego, co kupujemy.

Ekologia w pojęciu konsumenckim

Ekologia to nie nauka o tym, że plastikowe uchwyty od czteropaków piwa wyrzucone do morza krzywdzą żółwie. To również nie jest nauka jedynie o łańcuchach pokarmowych zwierząt i o zanieczyszczeniu środowiska. Ekologia to nauka o kruchości środowiska i zależnościach w nim, o współistnieniu gatunków (w tym ludzi), ale również i przyrody nieożywionej. Można traktować ją jako naukę o tym, co sprawia, że planeta żyje i ma się dobrze. Nam, konsumentom, powinna raczej kojarzyć się z filozofią i sposobem na życie. Trudno w dzisiejszych czasach odseparować zagadnienia nauki o środowisku od kwestii etycznych, czyli właśnie odpowiedzialności i wrażliwości na krzywdę (niekoniecznie własną i własnego portfela oraz wygody). Tak postrzegana ekologia dotyka każdej niemal sfery życia i powinna być postrzegana globalnie. Dlatego świadomie wybieramy rower, a nie samochód, by poruszać się po mieście. To nie zawsze jest wygodniejsze, ale na pewno jest bardziej etyczne z punktu widzenia dbałości o środowisko. Dla dzieci jazda na rowerze ciągle jest zabawą, ale to nie stoi na przeszkodzie, by robiły to świadomie, aby wiedziały, że w ich dorosłej przyszłości to będzie ten lepszy wybór. Jako rodzice możemy zadbać również, by produkt, który wybieramy dla dzieci był trwały i wykonany w poszanowaniu dla środowiska. Na podstawie konkretnej firmy, wytwarzającej produkty przeznaczone dla dzieci, chcemy pokazać, że można świadomie produkować przedmioty użyteczne, ale również ekologiczne, w oparciu o szacunek do środowiska i ludzi. 

Można?

Wyrażenie „ślad węglowy”* weszło już do codziennego języka. To, co kiedyś funkcjonowało w środowiskach uniwersyteckich, zaczyna obchodzić wszystkich. Fakt, że dany produkt wytwarzany jest lokalnie, że nie przemierza połowy świata, by dotrzeć do konsumentów, jest z punktu widzenia ekologii bardzo pożądany. Specjalista w dziedzinie rowerków dziecięcych PUKY jest jednym z niewielu producentów rowerów, którzy mogą korzystać z symbolu Made in Germany. PUKY produkuje około 700 tysięcy rowerów dziecięcych rocznie. I choć optycznie czterokołowy jeździk PUKY wyraźnie różni się od młodzieżowego roweru MTB tej samej marki, istnieje między nimi zasadnicza wspólna cecha: nad każdym pojazdem PUKY pracuje się w siedzibie firmy w Wülfrath.

Stal z Niemiec, aluminium z Azji

Większość komponentów stalowych rowerków produkowana jest na miejscu: ramy i kierownice jeździków, rowerów biegowych, trójkołowych i rowerów dziecięcych, czyli ogromna część produktów PUKY wytwarzana jest lokalnie i stanowi to wyjątek w branży rowerowej. Używana stal jest kupowana od hurtowników w regionie lub bezpośrednio od producentów europejskich. Koszty transportu i dystans, który pokonuje materiał są niewielkie. Korzyść ze stali? Materiał jest szczególnie wytrzymały i trwały. Jest to idealne rozwiązanie dla rowerków dziecięcych, które muszą wytrzymać wiele prób podwórkowych. Idea jest też taka, by rower służył wielu dzieciom i był przekazywany młodszemu rodzeństwu. To również ma wiele wspólnego z ekologią.
PUKY już wiele lat temu rozpoczęło produkcję rowerów zbudowanych na ramach aluminiowych. W przypadku aluminium sprawa nie wygląda już tak różowo: Nie ma ani w Niemczech, ani w Europie producenta ram aluminiowych, który mógłby produkować w dużych ilościach. Dlatego musimy kupować nasze ramy aluminiowe w Azji – wyjaśnia kierownik techniczny, Carsten Dieckhoff. Jednak firma nie rezygnuje ze swojej filozofii. W celu kontroli warunków pracy w fabrykach w Azji, PUKY opiera się na standardach etycznych BSCI. Podczas kontroli na miejscu regularnie sprawdzane są warunki pracy i życia. Nasz kierownik ds. zakupów mówi płynnie po chińsku i bardzo dobrze zna kulturę i społeczeństwo. Jest to duża korzyść w komunikacji z pracownikami na miejscu – informuje Dieckhoff, który również regularnie podróżuje do Azji w celu przeprowadzenia inspekcji.

Lakiernia pracuje tylko w Wülfrath

Zakupy w Azji ograniczają się do aluminiowych ram, opon i kilku innych pojedynczych elementów. Rozwój, projektowanie, budowa, malowanie metodą proszkową i – co najważniejsze – montaż odbywają się za naszą zachodnią granicą. Każdy z rowerów jest malowany na miejscu. Stosowane farby kupowane są od firm regionalnych. Do ekologicznego wytwarzania energii nasza własna elektrociepłownia gazowa zasila cały budynek, a szczególnie piec do utwardzania farby – mówi z zadowoleniem Dieckhoff. W 2018 roku PUKY było w stanie wyprodukować 371 200 kWh energii elektrycznej, z czego 25% zostało wprowadzone do publicznej sieci energetycznej.

Praca na miejscu

Kiedy Uwe David zaczyna pracę, iskry lecą w każdą stronę. Uve jest tu spawaczem ręcznym od ponad...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy