Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady

23 czerwca 2019

Nauka jazdy na rowerku biegowym

0 85

Wiedziałem, że to będzie tylko kwestią czasu kiedy przyjedzie do mnie córka i powie „tato ja też chce mieć rower. Też chcę jeździć na nim do pracy, tak jak ty.” Patrząc na to jak wiele spraw w naszym domu kręci się wokół roweru nie mogłem odmówić.

Wiedziałem, że to będzie tylko kwestią czasu kiedy przyjedzie do mnie córka i powie „tato ja też chce mieć rower. Też chcę jeździć na nim do pracy, tak jak ty.” Patrząc na to jak wiele spraw w naszym domu kręci się wokół roweru nie mogłem odmówić. Majka kiedy zaczęła upominać się o rower miała niecałe 2,5 roku, więc był to odpowiedni czas na pierwsze rowerowe kroki. Dla nas wybór był oczywisty - postawiliśmy na rower biegowy.Wiązało się to z wytłumaczeniem dziecku dlaczego jego rowerek nie ma pedałów. Ale czasem jest to łatwiejsze niż przekonanie innych rodziców o wyższości biegówek nad rowerami z bocznymi kółkami. 


Zalety biegówek:

  • uczą równowagi
  • bazują na naturalnym odruchu chodzenia 
  • są lekkie i mają małe gabaryty
  • łatwo je przetransportować
  • później dzieci szybciej uczą się jazdy na klasycznym rowerze bez bocznych kółek  


Jak dobrać odpowiedni rozmiar

Najważniejsze przy doborze rozmiaru jest zmierzenie długości nóżki dziecka. Aby dobrze wykonać pomiar należy postawić malucha w butach przy ścianie, włożyć książkę między nogi i podsunąć ją maksymalnie do góry. Drugi grzbiet powinien na całej powierzchni powinien przylegać do ściany. Następnie mierzymy odległość od ziemi do górnej krawędzi książki. Dziecko powinno chodzić na rowerze z lekki ugiętymi nogami by czuło się swobodnie, więc od zmierzonej długości nogi powinniśmy odjąć ok. 2 cm. Następnie patrzymy czy uzyskany wymiar mieści się w zakresie regulacji siodła. Jeśli jest to pierwszy rowerek to należy wybierać takie modele, w których zmierzony przekrok mieści się w dolnym zakresie regulacji wysokości siodła. Należy jednak zostawić jeszcze ok 1 – 2 cm zapasu gdyby dziecku było niewygodnie i t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy