Dieta w okresie roztrenowania

Porady Zdrowie

Roztrenowanie to szczególny okres. Dla wielu zawodników te kilka jesiennych tygodni to jedyny czas w roku, kiedy na dłużej niż kilka dni rozstają się ze swoimi rowerami.

Przerwa w regularnych treningach pozwala organizmowi odpocząć po trudach sezonu – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To także okazja do zajęcia się rzeczami, na które nie mieliśmy wcześniej czasu. Możemy spędzić więcej chwil z bliskimi, nadrobić zaległości w pracy (lub na Netfliksie) i doleczyć ewentualne kontuzje. Dla naszego organizmu ograniczenie lub nawet zaprzestanie codziennych rowerowych treningów to znacząca zmiana. Jak zatem powinniśmy się odżywiać podczas roztrenowania?

Do tematu żywienia w okresie przejściowym możemy podejść na dwa sposoby. Z jednej strony nie musimy tak skrupulatnie przestrzegać kolarskiej diety, utrzymywać wagi startowej, jednocześnie pilnując wystarczającej podaży węglowodanów w dni treningowe. Roztrenowanie to dobry czas na odpoczynek od restrykcji żywieniowych. Jeżeli oczywiście narzucamy sobie takie w sezonie. Z drugiej jednak strony ograniczenie poziomu aktywności fizycznej wiąże się ze znacznym zmniejszeniem zapotrzebowania energetycznego organizmu. Oznacza to, że jeżeli będziemy spożywać tyle jedzenia co w okresie intensywnych treningów, prawdopodobnie odbije się to...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy