Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady

14 kwietnia 2021

NR 48 (Kwiecień 2021)

Domowy warsztat

0 630

Jak utrzymać w doskonałym stanie swój rower, kiedy narzędzia są drogie i zajmują mnóstwo cennej powierzchni mieszkalnej, a serwisy są jeszcze droższe i na oddanie roweru trzeba czekać wiele dni?

To osobliwy artykuł specyficznego autora. Postanowił wskazać, czym bez zbędnych wydatków obsłużyć serwisowo rower. Jego założenia są następujące:

 1. Pełne wykorzystanie potencjału roweru przez utrzymanie go w doskonałym stanie.
 2. Optymalizacja finansowa serwisu poprzez:
  –    samodzielne dokonanie oceny stanu roweru,
  –    przeprowadzenie podstawowych zabiegów regulacyjnych i serwisowych we własnym zakresie,
  –    zlecenie co trudniejszych napraw specjalistom wyposażonym w drogie specjalistyczne narzędzia,
  –    dopasowanie zasobów do powierzchni mieszkalnej właściciela.
 3. Żadnego bajerowania i tworzenia klimatu – liczy się tylko efektywność. Czarkowski proponuje wyjść od Minimalistycznego Zestawu Podstawowego a wraz z wyższymi aspiracjami i możliwościami lokalowymi wzbogacić  go do proponowanych dalej  rozszerzeń.
   
Jeden z naszych autorów przygotował sobie osobny pokój rowerowy. Dzięki niemu może nie tylko umyć i serwisować rower bez wychodzenia z mieszkania. Pokój pełni rolę przechowalni rowerów i niezbędnych narzędzi. Raj rowerzysty na kilku metrach kwadratowych.


Minimalistyczny zestaw podstawowy

 • Rowerowe narzędzie wielofunkcyjne
  Zazwyczaj ma wszystkie najpotrzebniejsze rozmiary inbusów, w zależności od wielkości może być rozszerzone o funkcjonalność skuwacza do łańcucha. Warto sprawdzić, czy ma końcówkę torx T25. W wielu wypadkach (głównie SRAM) okazuje się ono niezbędne. 

1. Crankbrothers Multi 19 (159,99 zł) ma wszystko, czego potrzeba: końcówki imbusowe, torx T10i T25, skuwacz do łańcucha, klucze do szprych i dostępny jest w czterech kolorach.
 

1

 

 • Łyżki do opon
  Najczęstszą awarią jest „kicha”. Owszem, oponę można ściągnąć gołymi rękami, ale zależnie od wariacji opona–obręcz może pójść lekko albo wcale. Dobre łyżki plastikowe z haczykiem do szprych zdecydowanie ułatwią pracę i zniosą ściąganie opon górskich z grubą ścianką. W szosówkach łyżki są pewnie nawet bardziej przydatne. 

2. Łyżki Unior 1657 (ok. 11 zł/2 szt.) wykonane z mocnego tworzywa, dobry profil i niewielkie wymiary pozwalają na wygodne używanie, do tego sprytny haczyk do szprych.
 

2

 

 • Pompka do kół
  Prawdziwy minimalista powinien się zastanowić, czy zakup pompki rowerowej jest niezbędny, gdyż samochodowe działają tak samo, bo może jesteś już posiadaczem pompki samochodowej? Nawet zawory presta można obsłużyć pompką samochodową, ale konieczny będzie adapter z wentyla samochodowego, który kosztuje grosze. W popularnych rowerach, bez względu na to, czy chodzi o górskie, trekkingowe czy dziecięce, często żaden adapter nie będzie potrzebny. Tylko szosówki wymagają specjalnych modeli wysokociśnieniowych. Ale 12 bar (175 PSI) to absolutnie górna granica Twoich potrzeb, nawet jeśli jesteś torowcem i na co dzień jeździsz po sosnowych torach.

3. Pompka Bontrager Dual Charger (249 zł) sprawdzi się w większości rowerów. Do 11 barów (160 PSI). Automatyczna głowica do zaworów Schrader i Presta. Przełącznik zmiany trybu pompowania z wysokiej objętości na wysokie ciśnienie.
 

3


Powyższe narzędzia to absolutne minimum, które zmieści się wszędzie, czy masz dom czy mieszkasz w bloku.
Jeśli jednak chcesz robić coś więcej, przydadzą się dodatkowe. Jednak ze względu na to, że nie każdy ma garaż lub piwnicę, w której może stworzyć swój wymarzony warsztat, sugerujemy dobór narzędzi do posiadanego miejsca.

Poziom amator – do domu i mieszkania

 • Klucz dynamometryczny
  Nie ma nic gorszego (droższego) niż zerwany gwint w wahaczu, zgnieciona carbonowa sztyca czy kierownica. Pozycja na naszej liście wydaje się oczywista.

4.  Popularny model Mighty T2–24 (240 zł) nie kosztuje fortuny, a ma wszystkie końcówki do pracy przy rowerze. Zakres od 2 do 24 Nm.
 

4

 

 • Klucze inbusowe z kulką
  Operowanie pojedynczymi inbusem jest dużo wygodniejsze niż multitoolem, a zakończenie kulką pozwala pracować pod kątem, co przy trudnym dostępie pomaga przyśpieszyć pracę. Proponujemy zestawy kolorowe, gdyż po pewnym czasie już nie będziesz się zastanawiał, czy to „piątka”, czy „szóstka”, a złapiesz tylko odpowiedni kolor.

5. Zestaw Wiha (ok. 218 zł) prócz wysokiej jakości wyróżnia genialny uchwyt ErgoStar, który rozchyla wszystkie klucze, żeby nie kolidowały ze sobą przy wyjmowaniu. Jest coś jeszcze: świecą w ciemności.
 

5

 

 • Torx
  W rowerze najczęściej spotykamy rozmiary T10, T15 i T25, więc żeby nie szukać za dużo, sugerujemy klucz Y.

6. Klucz trójstronny Unior 1781/2TX (ok. 41 zł) zawiera te trzy końcówki, a wyraźne napisy zapobiegną pomyłce.
 

6

 

 • Klucz do kasety
  Przydaje się też do demontażu tarcz Shimano Centerlock. Warto go mieć, choćby ze względu na łatwiejsze czyszczenie zdemontowanej kasety. Polecamy raczej prostsze modele bez rękojeści, żeby zajmowały mniej miejsca. Pin prowadzący też nie jest potrzebny.

7. Dostępne są wersje na klucz płaski oraz jako nasadka 1/2”. Unior 1670.4/4 lub 1/4 (ok. 36–43 zł, zależnie od wersji) klucz w wersji do kaset Shimano oraz Campagnolo, zarówno pod końcówkę 1/2”, jak i klucze płaskie i nasadkowe.
 

7

 

 • Bacik lub klucz
  Kasety nie zdejmiemy bez przytrzymania jej odpowiednim narzędziem. Najpopularniejszy jest tzw. bacik, czyli rękojeść z przymocowanym kawałkiem łańcucha. Przy nowych napędach 11- i 12-rzędowych sprawdza się gorzej ze względu na wąskość łańcucha. Dlatego klucz do przytrzymywania kasety jest dużo prostszy w użyciu i współpracuje z każdą kasetą. Prezentujemy go już kolejny raz na naszych łamach, bo po prostu nie możemy uwierzyć, że wcześniej nikt nie wpadł na taki pomysł.

8. Klucz Unior 1670/2BI (ok. 124 zł), nic nie lata i łatwo się zakłada. Bardziej skuteczny niż bacik. Wersje do zębatek: 11/12T lub 13/14T.
 

8

 

 •  Obcinaczka linek i pancerzy
  Zużyte linki i pancerze mogą zmienić fajny rower w niedziałający złom, ich wymiana robi znaczącą różnicę. Nawet wymienia się je łatwo, pod warunkiem że nie są schowane w ramie z małymi otworami. Ale żeby cała operacja zakończyła się sukcesem, linki i pancerze trzeba dociąć specjalną obcinaczką. Dzięki ukształtowaniu ostrza nie zgniata pancerza i nie rozwarstwia linki przy trymowaniu. Obcinaczki boczne (17) nadają się do zipów.

9. Przystępny cenowo z dobrze ukształtowanymi szczękami obcinak Bike Hand YC-768 (ok. 50 zł).
 

9

 

 •  Skuwacz do łańcucha
  Przyda się porządny skuwacz, bo te z multitoola są zdecydowanie mniej wygodne do trzymania.

10. Park Tool CT 6.3 (165 zł) skuwa wszystkie rodzaje łańcuchów.
 

10

 

 •  Szczypce nastawne
  Polecamy nie tylko do klucza do kasety, lecz także do wielu innych śrub i kołków, np. do widelców. W przypadku hydraulicznej awarii rodzina też się ucieszy, że je masz.

11. Szczypce Knipex Cobra (ok. 90 zł) z regulacją rozstawu szczęk za pomocą przycisku. Długość najlepiej 250 mm.
 

11

 

 • Stojak
  Do podstawowej obsługi napędu i mycia roweru nie potrzebujemy dużego stojaka serwisowego, wystarczy regulowany wspornik, który zajmuje mało miejsca i jest łatwy w przenoszeniu.

12. Regulowany wspornik na rower Decathlon TTP Racing  (49,90 zł), odpowiedni rozstaw haków pozwala powiesić rowery z różnymi ogonami.
 

12

 

 • Rękawiczki
  Nie korzystajcie z rękawiczek lateksowych, rozpuszczają je smary i oleje. Nitrylowe rękawiczki są odporne na działanie tłuszczów i smarów, występują w kilku rozmiarach. Można też kupować je na sztuki, ale lepiej od razu zaopatrzyć się w całą paczkę – wystarczy na długo. Drugą opcją jest wizyta w sklepie ogrodniczym. Rękawiczki ogrodowe są grubsze i lepiej chronią dłonie, również można dobrać rozmiar.

13. Rękawiczki nitrylowe (ok. 80 zł/100 szt.) w rozmiarze od XS do XL.
 

13


Poziom średnio zaawansowany – do domu

 •  Stojak serwisowy
  Całkowicie odmienia doznania podczas pracy przy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy