Odżywianie i redukcja masy ciała w okresie przygotowawczym

Porady Zdrowie

Wyścigi wygrywa się zimą. Chyba każda osoba związana z kolarstwem słyszała kiedyś to zdanie. Jest w nim sporo prawdy, ponieważ to właśnie w przypadającym na zimowe miesiące okresie przygotowawczym budujemy wydolność organizmu, która w sezonie startowym ma szansę przełożyć się na wyniki sportowe.

Jeśli zaniedbamy zimowe przygotowania, na pierwszych wyścigach raczej na pewno będziemy odstawać od osób, które sumiennie przepracowały ostatnie miesiące. Co więcej, jeżeli w naszym kalendarzu startowym zaplanowana jest duża liczba imprez, to zwyczajnie zabraknie czasu na budowanie formy, ponieważ będziemy zmuszeni do odpoczynku między kolejnymi wyścigami. W związku z powyższym okres przygotowawczy wiąże się zwykle z dużym obciążeniem treningowym. Możliwości mamy wiele: jazda na szosie, w terenie lub pod dachem, trening siłowy, bieganie, pływanie… Niezależnie jednak od stosowanych przez nas form aktywności konieczne jest dostarczenie organizmowi energii niezbędnej do przeprowadzania jednostek treningowych oraz składników odżywczych koniecznych do skutecznej regeneracji.

Podstawę diety powinny stanowić węglowodany, zwłaszcza złożone, o niskim indeksie glikemicznym, czyli charakteryzujące się powolnym uwalnianiem energii. Węglowodany stanowią dla organizmu podstawowe źródło energii podczas wysiłku o dużej intensywności. Znajdziemy je w produktach zbożowych, np....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy