Trening jelit sposobem na komfort i udany start

Porady Otwarty dostęp

Sprawność układu pokarmowego zależy od wyborów dietetycznych. Rozwiązaniem problemów żołądkowo-jelitowych (takich jak: wzdęcia, gazy, biegunki, skręcanie żołądka, częste potrzeby korzystania z toalety przed startem) może być stosowanie odpowiednich strategii żywieniowych w trakcie treningów i przed startami.

 

Strategie przedstartowe

Z pomocnymi wskazówkami przychodzi doświadczony sportowiec i naukowiec, profesor Asker Jeukendrup. Uczestnik 21 wyścigów Ironman, w tym sześciu Ironman Hawaii, dobrze wie, ile można zapłacić za słabe trawienie węglowodanów i przyjmowanie ich w dużych dawkach. W 2014 roku wraz z Erickiem Prado de Oliveirą i Roberto Carlosem Burinim opublikował pracę przeglądową w czasopiśmie „Sports Medicine” o przyczynach, przebiegu i zaleceniach żywieniowych w przypadku występowania problemów żołądkowo-jelitowych. 
Zbiór najważniejszych doniesień przedstawiał między innymi wskazówkę dotyczącą unikania dużych dawek błonnika, które nadmiernie mogłyby pobudzać jelita do pracy. Zwiększone wypróżnianie utożsamiane jest ze znacznym ubytkiem wody, co może wpływać na niedokrwienie dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz pojawienie się gazów i wzdęć. Rozwiązaniem jest sięganie po węglowodany ze średnim indeksem glikemicznym zamiast niskiego, jeśli pojawiają się problemy z trawieniem. Płatki kukurydziane, białe pieczywo, płatki owsiane namaczane przez całą noc mo...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy