Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady

20 listopada 2019

NR 36 (Listopad 2019)

Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę

0 519

Większość z nas, kolarzy, z pewnością dba o swój sprzęt – co jakiś czas oddaje rower do serwisu, zmienia łańcuch, klocki czy suport. Jak często jednak dbamy o swoje zdrowie? Nie mówię tutaj o badaniach morfologicznych, diagnostycznych czy wydolnościowych, których wyniki często porównujemy z kolegami z drużyny. Mam na myśli badanie u fizjoterapeuty.

Bardzo często poddajemy swoje ciało submaksymalnym lub maksymalnym obciążeniom, nierzadko zdajemy sobie sprawę z konsekwencji tego, jak bardzo nasz organizm jest eksploatowany. Zawodowy kolarz, który wykonuje dwie, a czasami nawet trzy jednostki treningowe w ciągu dnia, jest częstokroć mniej podatny na urazy i przeciążenia niż przeciętny amator kolarstwa, który przeznacza dwie, trzy godziny dziennie na realizację swoich pasji związanych z kolarstwem, jednocześnie godząc to z życiem codziennym, co w większości wypadków nie jest łatwą misją.
Z każdym dniem ludzka świadomość zwiększa się coraz bardziej, coraz częściej nasze codzienne obowiązki zmuszają nas do przyjmowania jednostajnej pozycji, co w dalszej perspektywie może powodować zmiany zwyrodnieniowe, głównie kręgosłupa. Nie ma idealnej pozycji siedzącej lub stojącej, to statyka „zabija”. Dlatego powinniśmy regularnie dbać o stan zdrowia naszego kręgosłupa. 
Co jednak w sytuacji, kiedy wiemy, że potrzebna nam jest pomoc, ale nie wiemy, do kogo powinniśmy się zgłosić? Często myślimy o wizycie u lekarza, z racji uprawianej dyscypliny głównie u ortopedy. Z pewnością nie będzie to zły pomysł, pod warunkiem jednak, że wybrany przez nas lekarz wykona podstawowe badania mające na celu ocenę naszego aparatu ruchu, często jednak możemy napotkać diagnostę, który owszem, oceni nasze ciało, ale tylko pod kątem danego miejsca bólu bądź zespołu mięśniowego. A jeśli potrzebujemy pomocy holistycznej, czyli takiej, która pomoże nam zadbać nie tylko o zniesienie bólu, lecz także pomoże w powrocie do pełnego zdrowia lub po prostu całościowego przygotowania się do uprawiania ukochanej przez nas dyscypliny sportu?

POLECAMY

Jak wybrać fizjoterapeutę

Musimy pamiętać, że coraz częściej fizjoterapeuta specjalizuje się w danej dziedzinie. Oczywiście, każdy wykwalifikowany fizjoterapeuta powinien znać się na diagnostyce pacjenta, ale należy zwrócić uwagę, w czym wybrany przez nas fachowiec czuje się najlepiej, ponieważ specjalista, który na co dzień zajmuje się rehabilitacją osób starszych, po udarach, endoprotezoplastyce stawów czy rehabilitacją dzieci, niekoniecznie będzie potrafił zająć się kompleksową prehabilitacją sportowców, zarówno amatorów, jak i zawodowców.
Często tworzą się specjalizacje, dzięki którym fizjoterapeuci mogą spełniać się zawodowo na każdym etapie prehabilitacji lub rehabilitacji.

Po czym poznać dobrego fizjoterapeutę

Obecnie, w dobie ogólnodostępnego internetu, możemy kierować się opiniami użytkowników, którzy często pozostawiają oceny wizyty u specjalistów. Z pewnością będzie nam łatwiej znaleźć specjalistę, który pomoże nam rozwiązać dany problem. Pamiętajmy jednak, że internet to nie wszystko, a wielu starszych specjalistów nie musi korzystać z tego typu udogodnień, dlatego warto pytać znajomych, którzy korzystają z usług fizjoterapeuty, do kogo warto się udać – „poczta pantoflowa” to jeden z najlepszych systemów poleceń.

Na co zwrócić uwagę, kiedy znajdziemy już „naszego” fizjoterapeutę

Pamiętajmy, że fizjoterapia to zawód medyczny, więc zgodnie z prawem fizjoterapeutę obowiązują takie same prawa i obowiązki jak lekarza medycyny, także „tajemnica lekarska”, nawet najbardziej intymne tajemnice muszą więc pozostać między pacjentem a terapeutą.
Dlatego podczas pierwszej wizyty u wykwalifikowanego fizjoterapeuty powinniśmy zostać wypytani o wiele aspektów, które mogą być powiązane z naszym stanem zdrowia.
Kilka tematów, które mogą, a nawet powinny być podjęte podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty:

 • Podstawowe dane osobowe: miejsce zamieszkania, PESEL (dane, które według Ustawy o ochronie danych osobowych – w związku z RODO – muszą być przechowywane przez terapeutę).
 • Przebyte urazy, choroby współistniejące, wcześniejsze urazy czy kontuzje.
 • Pytania wrażliwe, np. o stopień bólu podczas miesiączkowania u kobiet.
 • Pytania dotyczące naszych bliskich lub chorób występujących w poprzednich pokoleniach (np. choroby genetyczne).

Nie bójmy się odpowiadać, dobry fizjoterapeuta podczas wywiadu może się wiele dowiedzieć o naszym schorzeniu. Ułatwi to postawienie diagnozy i pomoże w rozwiązaniu problemu.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę

Nigdy nie wiadomo, co nas czeka podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty – nie wiemy, czy będziemy masowani, będziemy ćwiczyć, czy fizjoterapeuta użyje technik manualnych, a może podda nas zabiegom fizykalnym. Fizjoterapia to bardzo wiele mechanizmów i metod składających się na efekt końcowy terapii, mających na celu przywrócenie nam pełnej sprawności. Dlatego powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność, ale tak czy inaczej podczas rejestracji zawsze warto zapytać o kilka aspektów, np.:

 • czy zabrać sportowy strój na przebranie,
 • czy jest możliwość skorzystania z prysznica,
 • jak długo potrwa sesja,
 • czy po sesji mam zaplanować dzień wolny (często po terapii odczuwa się zmęczenie, co może mieć duży wpływ na resztę naszego dnia: gdy bowiem czeka nas w pracy ważna rozmowa lub mamy w planie trening na siłowni, warto zapytać o to naszego terapeutę).

Kompetencje i umiejętności fizjoterapeuty

Korzystając z usług fizjoterapeuty, nie bójmy się pytać o jego kwalifikacje. Często w gabinecie można zobaczyć dyplomy i (lub) certyfikaty mówiące o przebytych kursach bądź szkoleniach, warto jednak zwrócić uwagę na to, kiedy dane szkolenie się odbywało, czego dotyczyło, kiedy zostało ukończone oraz czy było to rzeczywiście szkolenie, czy może jednak na ścianie wisi tylko ś...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy