Jak z masy wyciągnąć moc?

Zdrowie

Początek roku to dla wielu osób czas postanowień i zmian, często dotyczących redukcji masy ciała. W przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie motywacją jest nie tylko chęć poprawy wizerunku i samopoczucia, lecz także osiąganie lepszych wyników sportowych.

Optymalizacja rezultatów poprzez poprawę stosunku mocy do wagi może być osiągnięta poprzez zwiększenie masy mięśniowej kosztem zawartości tkanki tłuszczowej w ciele. Istnieją jednak pewne granice i zakresy referencyjne, które będą determinować wysokie możliwości wysiłkowe. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka ilość tkanki tłuszczowej może wpływać negatywnie na wydolność. Analogicznie jest z masą mięśniową. Dlatego tak ważne jest znalezienie złotego środka, który będzie odpowiadać potrzebom organizmu.

Tkanka tłuszczowa a wyniki w sporcie

Istnieje wiele publikacji naukowych, które potwierdzają wpływ niskiej masy ciała na osiągnięcie sukcesu w sporcie – szczególnie wytrzymałościowym. Dlatego wielu sportowców uczestniczących w wyścigach kolarskich lub biegających maratony przejawia zaburzenia odżywiania. Ich przyczynami mogą być niewłaściwe wzor...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy