Niezłomny Christopher Froome

Sport

12 czerwca 2019 roku Christopher Froome wsiadał na rower z jednym marzeniem i jednym celem: za półtora miesiąca dołączyć do wielkiej czwórki pięciokrotnych zwycięzców Tour de France. Kilka godzin później marzenie to rozbiło się na murze jednej z posesji przy trasie Critérium du Dauphiné.

Froome od blisko trzech lat wytrwale skleja je w całość. Nie wie, czy uda mu się ponownie połączyć wszystkie niezbędne elementy. Nie wie, czy wystarczy mu czasu i sił. I nie wie, czy ta praca, prawdopodobnie największa w całej jego karierze, zakończy się choćby małym sukcesem. Mimo to nie ustaje w wysiłkach nawet na moment.
– Myślę, że to był jeden z najdziwaczniejszych wypadków, do jakich doszło na rowerze – mówił Froome w pierwszej rozmowie, jaką jego zespół opublikował prawie dwa miesiące po dramatycznych scenach na trasie Critérium du Dauphiné.
– To po prostu nie ma sensu – wciąż powtarzał niespełna rok później, próbując wspólnie z dziennikarzami magazynu „Rouleur” zrekonstruować przebieg wydarzeń.
Samego wypadku nie pamięta. Zna go wyłącznie z relacji jadącej za nim w samochodzie ekipy, z którą jechał na rozpoznanie trasy czwartego etapu wyścigu.
Tego dnia miał rywalizować w jeździe na czas. Dwudziestosześciokilometrowa trasa najpierw pięła się w górę na niewielkie wzniesienie Saint-Andre-d’Apchon, by później krętą drogą zjeżdżać w kierunku miejscowości Roanne.
To właśnie na zjeździe brytyjski kolarz miał puścić kierownicę i odwrócić głowę, by przedmuchać nos. Nagły podmuch wiatru szarpnął jednak rowerem, nad którym jadący prawie 60 km/h Froome stracił panowanie. Zatrzymał się na okalającym jedną z posesji murze.
Natychmiast chciał wsiąść na rower i jechać dalej. Członków zespołu, którzy wysiedli z auta i ruszyli mu z pomocą, pytał podobno o to, czy wszystko jest w porządku i czy to nie zaszkodzi startowi w mającym się rozpocząć trzy tygodnie później Tour de France.
 

1. Czwarta żółta koszulka Froome, Tour de France 2017.


Iskierka nadziei

Już tam, na drodze do Roanne, nie mieli dla niego dobrych wieści. Po operacjach, które przes...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy