Post przerywany dla sportowców?

Porady Zdrowie

Choć kojarzony głównie z jedzeniem w określonym czasie w trakcie dnia, post przerywany (IF – Intermittent Fasting) ma również inne typy, a jego skuteczność zależy nie tylko od długości stosowania.

Post przerywany to sposób żywienia oparty na spożywaniu pokarmów tylko w określonym czasie, w tzw. oknach żywieniowych. Jego popularność wzrosła z powodu obiecujących wyników w zakresie redukcji masy ciała, walki z otyłością i chorobami metabolicznymi. I choć znany jest w kontekście religijnym i kulturowym od dawna (np. ramadan), to wciąż nie został naukowo potwierdzony jego długoterminowy efekt.

Schematy żywienia

Znane są obecnie cztery typy tego sposobu żywienia: post naprzemienny (ADF – Alternate-Day Fasting, polegający na naprzemiennych dniach żywienia i postu), przerywane ograniczenie energii (IER – Intermittent Energy Restriction, zmniejszenie kaloryczności posiłków w określonym czasie), żywienie w ograniczonym czasie (TRF – Time-Restricted Feeding, bazujący na spożywaniu posiłków z zabezpieczeniem potrzeb energetycznych w określonych godzinach w trakcie dnia) i post ramadan (spożywanie jednego posiłku tylko świtem lub po zachodzie słońca). Istnieje również modyfikacja tych metod i spożywanie mocno ograniczonej kaloryczności przez dwa, trzy dni w tygodniu, co określane jest jako krótkoterminowy post.

Popularny ostatnio model żywieniowy z tzw....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy