Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat , Porady

26 maja 2020

Suplementy nowej generacji

0 510

Im większą wagę przywiązujemy do zdrowia i sprawności, tym więcej czasu poświęcamy na dietę, optymalne ćwiczenia. To samo powinno dotyczyć suplementacji. Jakość suplementów diety przekłada się na jakość naszego życia.

Wyobraźmy sobie bolid wyścigowy, który podjeżdża do stacji benzynowej, tankuje i rusza w drogę. Szczyt techniki motoryzacyjnej opracowany przez naukowców posługujących się superkomputerami i tunelami aerodynamicznymi, zbudowany z nowoczesnych kompozytów maksymalizujących siłę docisku znika za zakrętem w chmurze szarego dymu z rury wydechowej. Co stanie się z jego silnikiem, możemy sobie łatwo wyobrazić. 

POLECAMY

Podobnie jest z naszą dietą i organizmem. Wiele osób dba o swoje ciało, ćwiczy, stosuje kosmetyki, stara się prowadzić zdrowy tryb życia: spać odpowiednią ilość czasu, nie przesadzać z używkami. Załóżmy, że jesteśmy aktywni fizycznie, poświęcamy czas na odpowiednio dobrane ćwiczenia. Być może nawet unikamy nadmiaru bardzo przetworzonej żywności i zwracamy uwagę na proporcje makroskładników: węglowodanów, białek, tłuszczów. Czy to wystarczy? Odpowiedź wcale nie jest taka jednoznaczna. Większość informacji dotycząca zapotrzebowania na kalorie, witaminy, minerały dotyczy uśrednionej części populacji.

Osoby aktywne potrzebują więcej składników odżywczych, które pozwolą organizmowi pracować na zwiększonych obrotach. Dlatego powstało pojęcie suplementów diety, czyli produktów, które nie są substytutami (zamiennikami) zróżnicowanej diety. Dlaczego więc po nie sięgamy? Właśnie dlatego, że nasze zapotrzebowanie może być różne, w zależności od stanu zdrowia, aktywności fizycznej, diety, wieku, płci itp. Tu dochodzimy do sedna. Czy to znaczy, że suplementy diety są takie same? 

Pod magiczną nazwą suplementów diety kryje się cała masa produktów. Często, niesłusznie, wrzucanych do tego samego worka. To tak, jak byśmy mówili, że w sumie wszystkie samochody możemy oceniać tak samo. Bolid wyścigowy i Volkswagen Passat z 1987 roku po wujku to samochody. Skoro 33-letnie Passaty niespecjalnie nadają się do wyścigów na torze, to w sumie samochody nie działają na torze. Tak właśnie traktowane są suplementy diety. Tania tabletka musująca z dyskontu bywa porównywana do wieloskładnikowego preparatu z witaminami, minerałami, naturalną żywnością, probiotykami oraz ziołami. Nikt jednak nie wprowadził jeszcze oddzielnej kategorii dla produktów wysokiej jakości.

Taką właśnie inną ligą jest brytyjska firma Terranova. Jej nazwa pasuje trochę do tego co robią: pochodzi od połączenia łacińskich słów "terranova". Można to przetłumaczyć jako nowa ziemia. Brytyjczycy odkrywają bowiem suplementy i żywienie na nowo, choć czerpią z tego, co natura tworzy i podpowiada nam od zawsze. W teorii brzmi to dziecinnie łatwo. Eksperci z Terranovy biorą do ręki na przykład: jeżyny, czarne maliny, aronię, żurawinę, acai, rokitnik, borówki, czarny bez i truskawki. Wszystko to są jagody. Zdaniem brytyjskich specjalistów warto je włączać do codziennej diety. Tylko jak z tego zrobić suplement, który nie zepsuje się szybko? Pierwsza myśl to konserwanty. Gdy zapytałem o to Stevena Terrasa, szefa firmy, zrobił się najpierw blady, a potem jego twarz zaczęła przybierać barwy truskawki. Starał się nie wybuchnąć.

Nie stosujemy konserwantów. W ogóle, na żadnym etapie produkcji, nie dodajemy też innych sztucznych substancji zapachowych, smakowych, wypełniaczy, przeciwzbrylaczy i innych tego typu składników. Właśnie dlatego stworzyliśmy Terranovę, żeby już nigdy nie musieć iść drogą, która oddala nas od natury - odpowiedział spokojnie Terras.

Trudno uwierzyć człowiekowi, który trzyma w ręku suplement diety Jagody Supermieszanka, pokazuje mi proszek i twierdzi, że nie ma w nim nic sztucznego. To jak zmienił borówki w kolorowy pył?
 

 

Terras przyznaje, że faktycznie nie jest to takie proste i długo  badał wszelkie możliwe sposoby zachowywania jak największej ilości "jagody w jagodzie". W tym celu sięgnął po proces liofilizacji. Świeże rośliny są myte i poddawane procesowi, który polega na głębokim mrożeniu i usuwaniu wody z komórek przysłowiowej jagody. Otrzymujemy w ten sposób proszek. Proces ten jest fascynujący z wielu powodów. Między innymi dlatego, że pozwala on zachować dużą część naturalnych składników jagody.

Terras opowiada jak proszek się mieli i łączy z innymi. Dzięki temu jest w stanie połączyć te kilka rodzajów jagód. W jego laboratoriach uznano, że to nie jest wystarczające.

Zaczęli więc szukać innych składników. Przygotowano więc spirulinę, otręby ryżowe, sok z liści pszenicy i młody jęczmień.

Większość ludzi by się na tym etapie zatrzymało. Skład i tak jest już bogaty, pozwala uzupełnić dietę o porcję różnych jagód oraz inne cenione fitoskładniki. Przez wiele lat pracy dla innych firm wiedziałem jednak, że da się zrobić więcej, trzeba tylko wytrwale szukać. To zaprowadziło nas do kolejnego elementu większej układanki: starannie wyselekcjonowanych probiotyków i enzymów trawiennych - cierpliwie tłumaczy Steven.

W ten sposób stworzył suplement diety Jagody Supermieszanka, który ma spełnić bardzo ważne kryterium: synergię działania poszczególnych składników. Wychodzi bowiem z założenia, że natura i badania naukowe nie mogą się mylić - owoce, warzywa, zioła trzeba umiejętnie łączyć, aby wzajemnie na siebie mogły oddziaływać.

Mniej znaczy tu więcej. Ilość pojedynczych składników nie jest ogromna, bo nie musi być. Według mojej wiedzy ważne jest, by mnogość tych składników dawała organizmowi pole do działania. To on wybierze z nich to, czego potrzebuje i połączy w kolejne substancje. Ja chcę dostarczyć tylko jak najbardziej naturalne elementy zróżnicowanej diety - opowiada szef Terranovy.

Jeśli więc traktujemy suplement diety zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli uzupełniamy składniki, które powinny znaleźć się w posiłku, to Terranova, to uzupełnianie przeniosła na wysoki poziom nowoczesnej dietetyki. W swojej ofercie ma wiele produktów, które celują w bardzo specyficzne potrzeby. Taki jest choćby suplement diety Supermieszanka Maca i Reishi. To wzmacniający koktajl egzotycznych składników roślinnych połączonych z mikroflorą i enzymami trawiennymi. 
 

 

Przeznaczony jest dla osób, które chcą wspomóc swoją wydolność psychiczną i fizyczną. Jak zwykle zaczęliśmy od poszukiwania składników wysokiej jakości, które będą miały udokumentowane naukowo działanie. Sztuką jest właśnie umiejętne połączenie macy i reishi - wyjaśnia Steven Terras.

Podstawę preparatu stanowi więc – odkryty przez Inków – korzeń macy. Wedle doniesień naukowych ma korzystny wpływ na płodność, pomaga w zachowaniu naturalnej aktywności seksualnej i energii oraz wspomaga wydajność fizyczną i psychiczną. Jest także istotna dla mocnych i zdrowych kości podczas menopauzy. Uzupełnieniem formuły są grzyby reishi – cenione ze względu na swoją pomocną rolę w zakresie właściwego poziomu cholesterolu oraz grzyb kordyceps. W roli składników uzupełniających występują otręby ryżowe, sok z trawy pszenicznej i buraka ćwikłowego, spirulina, probiotyki i enzymy trawienne.

Gdy zaczynamy bliżej przyglądać się tym produktom, widzimy, że łączy je dbałość o drobiazgi. W Terranovie nie znajdziemy więc tabletek. To wymagałoby bowiem od Terrasa pójścia na kompromis. 

Stosujemy tylko proszki lub kapsułki roślinne. To sprawia, że nie musimy sięgać po substancje, które uznajemy za zbędne i koncentrujemy się tylko na tym, czego potrzebuje organizm - dodaje Terras.

Tak jest oczywiście i z preparatami dla dzieci. Suplement diety Zręczna Zielenina & Warzywa z Jagodami i Nie Tylko to produkt dla młodych osób, których dieta z różnych powodów nie zawiera wystarczającej ilości warzyw i owoców. W suplemencie znajdziemy więc jarmuż, marchewkę, brokuły, szpinak, buraka, rukiew. Mieszanka zawiera także owoce: lucumy, jeżyn, czarnych malin, aronii, żurawiny, jagody i acai, a także liści młodego jęczmienia, soku z liści pszenicy, spiruliny. Formułę uzupełnia mikroflora bakteryjna. 

 

 

Jest jeszcze jeden wspólny mianownik wszystkich produktów Terranovy. Są wegańskie. To także świadoma decyzja Terrasa. Tak właśnie tworzy nową ligę suplementów diety. Wchodzicie do gry?

Sprawdź gdzie kupić produkty Terranova

Photo by Elke Karin Lugert on Unsplash

Przypisy