Dołącz do czytelników
Brak wyników

test

Artykuł | 10 kwietnia 2019 |
259

test

Można już zwiedzać Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu. Placówka została oficjalnie otwarta. To jedyne tego typu miejsce w kraju. Muzeum mieści się w budynku przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 4.
To jest miejsce absolutnie niezwykłe ze względu na historię, którą tu prezentuje, ale też ze względu na to, jak powstało. To jest niezwykła, romantyczna historia. Zaczęło się od ludzkiej pasji i zaangażowania, kolejnym krokiem był Budżet Obywatelski i to, że radomianie chcieli tego muzeum w formie mobilnej i na koniec doszło do połączenia tego wszystkiego z otwartością miasta, decyzją o finansowaniu i z ludzkiej pasji zrodziło się coś naprawdę niezwykłego - mówił podczas uroczystego otwarcia Muzeum dyrektor Kancelarii Prezydenta, Mateusz Tyczyński.

W muzeum, które prowadzi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu sp. z o.o. są prezentowane eksponaty pochodzące od kolekcjonerów, m.in. od członków Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”. W sumie udało się zgromadzić ponad sto rowerów. Pierwsza wystawa nawiązuje do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni. Można zobaczyć kilka typów jednośladów z Radomia, w tym m.in. rower wojskowy. Są prezentowane również inne eksponaty pokazujące historię roweru od XIX wieku do lat 80. dwudziestego stulecia. Nie brakuje też pamiątek związanych z historią radomskiego kolarstwa. - Wygraliśmy wyścig, mamy mistrzostwo Polski, jeśli nie świata. Takiej placówki w naszym kraju nie ma na pewno - mówił Łukasz Wykrota, kurator wystawy oraz członek Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści” i dodał: - Ale, jak to bywa w wyścig...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy