Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sport

24 czerwca 2019

Trek Enduro MTB Series 2019

543

W miniony weekend, 22-23 czerwca odbyła się pierwsza runda najpopularniejszej serii zawodów enduro w Polsce – Enduro MTB Series w Rabce Zdrój – Trek Enduro MTB Series Rabka Zdrój.

Nowością był znany z Enduro World Series, dwudniowy format imprezy. Na uczestników czekało 8 odcinków specjalnych, po cztery na każdy dzień rywalizacji. Za wybór i przygotowanie odcinków specjalnych odpowiedzialna była ekipa Eskimoo Racing z Rabki. Przygotowali oni pięć oesów on-sight (ich przebieg nie był wcześniej znany) oraz kolejne trzy, których konfiguracja była podana do wcześniejszej wiadomości. Zawodnicy podczas sobotniego etapu mieli do pokonania około 50 km z sumą przewyższeń  ponad 1400 metrów zlokalizowanymi pomiędzy masywem Lubonia Wielkiego (1022 m n.p.m.) a znajdującym się na południe od Rabki Krzywoniem (627 m. n.p.m.). Niedzielną część rywalizacji otwierał odcinek poprowadzony z Grzebienia, następnie rywalizacja ponownie przenosiła się na Krzywoń, skąd uczestnicy po raz trzeci w ciągu weekendu zdobywali szczyt Lubonia Wielkiego, aby zakończyć rywalizację, krótkim, lecz widowiskowym epilogiem rozgrywanym w Parku Zdrojowym w centrum Rabki. Końcowe wartości to około 90 przejechanych kilometrów i ponad 2600 metrów przewyższenia podczas weekendowego ścigania. Odcinki w opinii zawodników były bardzo wymagające. Znając fantazję i możliwości Pawła Reczka i członków Eskimoo można było przypuszczać, że zadbają oni o odpowiedni poziom zawodów co znalazło odzwierciedlenie w rzeczywistości. W zasadzie na każdym oesie, znajdował się przynajmniej jeden „weryfikator”, który testował umiejętności techniczne i improwizacyjne. Uczestnicy mieli również pełen przegląd nawierzchni, od mokrych i bardzo śliskich korzeni, poprzez luźne kamienie, świeżą ściółkę aż do błotnej mazi na czwartym odcinku specjalnym. Creme de la creme był przedostatni odcinek specjalny, na którym można było, ze względu na długość, odnaleźć flow. Dwudniowy format wymuszał również świetne przygotowanie fizyczne i umiejętność właściwego zarządzania siłami.
Wygląda na to, że ekipa Enduro MTB Series wprowadzając nową dwudniową formułę rozgrywania zawodów wprowadziła powiew świeżości i nową jakość na polskiej scenie enduro.

Wyniki:
Kobiety:
1. Joanna Światłoń – Eskimoo Racing
2. Katarzyna Burek – Ibis Cycles Beastie Racing
3. Karolina Krasińska

Mężczyźni Elita:
1. Marcin Motyka – Marin Bikes Polska
2. Marek Konwa – Trek Bielsko Racing
3. Patryk Talaga – Inmogilany

Mężczyźni Masters:
1. Romek Kwaśny – Trek Bielsko Racing
2. Piotr Reczek – Eskimoo Racing
3. Bartosz Szwed – Scott Bartbass Group

Mężczyźni Junior:
1. Piotr Janik – Specialized MTB Academy

2. Maciej Miłek – Dartmoor Enduro Team
3. Jakub Gąsienica – Dartmoor Enduro Team

E-Bike:
1. Dariusz Grudniewski – INmogilany

2. Krystian Białka – 2B Enduro Team
3. Michał Szewc – Dirt It More

Hardtail:
1. Paweł Sadzik – Woo Crew
2. Artur Hejnak
3. Norbert Rutkowski – Kibolski KS

 

Przypisy