Ile robisz dziennie, czyli dystanse w egzotycznej podróży

Przygoda

Nad brzeg Río Senguer dojechałem wczesnym popołudniem. Sprowadziłem rower z asfaltu w dół, w zielone kotłowisko wierzbowych gałęzi. Zaledwie metr od krystalicznie czystych wód rzeki zobaczyłem samochód i niewielki niebieski namiot rozbity zaraz obok. Mężczyzna obrócony do mnie tyłem właśnie zmieniał spodnie. Zrobiłem krok w tył, by nie prowokować zakłopotania. Dopiero gdy skórzany pasek zacisnął się wokół szczupłej talii, zapytałem, czy znajdzie się miejsce i dla mojego namiotu. Ogromne było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że trafiłem na Tadeusza i Magdalenę, poznanych kilka tygodni wcześniej, kilkaset kilometrów na północ, jeszcze w prowincji Chubut. Wieczorem zapłonął ogień i wybrzmiały instrumenty: gitara Tadeusza, głos Magdaleny i moje cuatro llanero.

Starsze małżeństwo wyruszyło w dalszą drogę o poranku. Dostałem po ciepłym uścisku od obojga i wróciłem niespiesznym krokiem w stronę namiotu. Słońce późnego lata grzało przyjemnie, woda szemrała znajomo – zupełnie jakbyśmy z rzeką Senguer znali się od dawna – a korony drzew doskonale chroniły obozowisko od wiatru, który hulał z pełną mocą po bezkresnej pampie Patagonii. Tego dnia nie pojechałem nigdzie dalej.

Takich sytuacji w podróży jest wiele. Dlatego gdy po raz kolejny słyszę: „ile (kilometrów) robisz dziennie” – może najczęstsze pytanie zadawane człowiekowi na obładowanym rowerze – uśmiecham się i odpowiadam: to zależy.

 Gran Sabana, Wenezuela. Doskonały asfalt, relatywnie płaski teren: spokojnie można liczyć 100 km albo i więcej. Inne podejście: w ciągu dnia zrobimy dystans do najbliższego wodospadu o krystalicznie czystych wodach. 
Na przykład 15 km.

Można dużo

Istnieje tylko jedna droga łącząca południowy wschód Wenezueli z Brazylią. Cierpiąc bolączki wenezuelskiego kryzysu wspólnie z miesz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy