Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porady , Trening

20 września 2022

NR 63 (Wrzesień 2022)

Kolarstwo kołem się toczy – znów zbliża się czas roztrenowania

0 517

Sezon kolarski w Polsce jest zdecydowanie zbyt krótki. Ledwo się rozpoczął, a już na horyzoncie widać jego koniec. Powoli kolarski cykl się zamyka. Symbolicznym końcem każdego sezonu jest tak zwane roztrenowanie, które fachowo nazywa się „celowym obniżeniem formy sportowej”.

W zawodowym kolarstwie jest to punkt obowiązkowy w planie rocznym. Niejednokrotnie uczestniczyłem w dyskusjach, w których rozmawialiśmy o sensie wprowadzanie roztrenowania w cykl kolarza amatora. Na pewno wiele zależy od tego, jak bardzo intensywny i eksploatujący był Twój sezon. Jeśli jednak wyciskasz z sezonu startowego, ile się da, jestem zdania, że nam, amatorom, również potrzebne jest roztrenowanie.

Jaki jest cel roztrenowania?

Po intensywnym okresie startowym Twój organizm jest mocno zmęczony. Nie tylko fizycznie, choć bez wątpienia ten rodzaj zmęczenia daje się najmocniej we znaki, ale też psychicznie....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    Maciek Puź

    Trener i współzałożyciel "Na Osi - Kolarska Przestrzeń".

    Przez wiele lat związany był z szeroko pojętym rynkiem eventowym, ale równolegle z zamiłowaniem uprawiał kolarstwo. Pasja kolarska okazała się tak silna, że Maciek postanowił połączyć w nią również swoje życie zawodowe. Certyfikowany instruktor kolarstwa PZKol, a zarazem aktywny zawodnik Masters. Dziś zajmuje się trenowaniem kolarek i kolarzy na różnych poziomach sportowych. Wspomaga ich nabywaną przez lata wiedzą na temat treningu, układa plany i jednostki treningowe. Przygodę z rowerem rozpoczął w wieku 32 lat i jest świetnym przykładem, że na kolarstwo nigdy nie jest zbyt późno.