Rok nieoczywistości

Sport Otwarty dostęp

Gdyby rok 2021 był człowiekiem, już w okolicach lutego miałby prawo poskarżyć się na to, że nie radzi sobie z oczekiwaniami. Po tym, co kolarstwu zafundował jego poprzednik, byłoby to całkowicie usprawiedliwione. Osiem miesięcy później mógłby odetchnąć z ulgą.

 

Rok 2021 może nie był dla kolarstwa szosowego przełomowy, ale patrząc na miniony sezon z pewnej już perspektywy, śmiało możemy powiedzieć, że „dał radę”. A kilka wydarzeń z pewnością warto zapamiętać na dłużej, bo niewykluczone, że ich konsekwencje będą w przyszłości o sobie przypominać. Ich wybór jest całkowicie subiektywny. Na powtarzanie tego, co bez problemu można znaleźć w statystykach, szkoda cennego papieru.
 

1. Stan Dewulf na mecie Paris-Roubaix 2021.


„Pierwszy krok w chmurach”

Gdybym miał określić miniony sezon jedną krótką frazą, bez wahania nazwałbym go „rokiem kobiet”. Kolarstwo szosowe w końcu je bowiem zauważyło i zaczęło traktować nieco poważniej.
Z pewnością nie jest to jeszcze oparty na dojrzałym partnerstwie związek, raczej coś w rodzaju pierwszych randek. Ale bez wątpienia przestały być nareszcie traktowane jak niezrozumiałe i hałaśliwe zjawisko, z konieczności kręcące się w okolicach „poważnego” sportu. Doczekały się nieco większej uwagi i pierwszych prób zrozumienia ich potrzeb. A to już całkiem sporo, przynajmniej na początek.
Po raz pierwszy na tak szeroką skalę zaczęto mówić o tym, że kolarstwo kobiet nie może służyć wyłącznie zaspokajaniu ich potrzeby rywalizacji. W zawodowym sporcie kluczową rolę odgrywają pieniądze, nie można więc bez końca uciekać od tego tematu. Przekonali się o tym organizatorzy kobiecego Omloop Het Nieuwsblad, na których spadła potężna fala krytyki po ujawnieniu, że nagrody dla pań były kilkunastokrotnie niższe niż dla mężczyzn. Przekonali się również włodarze Strade Bianche...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy